Chorobowe dla osób na kwarantannie po powrocie z zagranicy

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Osoby, wracające do Polski mają obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Zdrowia, przysługuje im za ten okres świadczenie chorobowe, jeżeli są objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe w przypadku umowy o pracę i dobrowolne dla osób na umowie zlecenie lub prowadzących działalność gospodarczą. Wszystkie osoby, objęte takim ubezpieczeniem i przechodzący kwarantannę po powrocie do kraju, mogą wnioskować o świadczenie chorobowe. Warunkiem jest złożenie oświadczenia o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Oświadczenie należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS.

Oświadczenie należy złożyć do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Płatnik składek musi przekazać oświadczenie ubezpieczonego do ZUS nie później niż w terminie 7 dni. Może to zrobić na pośrednictwem platformy PUE ZUS w formie załącznika do zaświadczenia Z-3 / Z-3a. Przedsiębiorcy składają oświadczenie bezpośrednio do ZUS, również za pośrednictwem platformy PUE ZUS, wykorzystując wniosek ZAS-53. Skan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia należy dołączyć w postaci załącznika do wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *