Koniec świata w Teatrze Horzycy w Toruniu. Rozpoczyna się sezon stulecia

Box2 Kultura Wiadomości
Pierwsza próba to spektaklu "Biblia: Próba". Fot. Wojciech Szabelski

Zbliżający się sezon 2020/2021 w Teatrze im. Wilama Horzycy będzie wyjątkowy, bo połączony z obchodami stulecia sceny polskiej w Toruniu. Tegorocznym hasłem sezonu będzie „koniec świata”. Na widzów czeka siedem premier teatralnych i kilka projektów. Budynek toruńskiego teatru przejdzie także gruntowny remont.

Hasłem sezonu 2020/2021 będzie „koniec świata”.

REKLAMA

Czy, i jaki, świat się kończy? A może nie zmieni się nic? W spektaklach sezonu i w prowadzonych wokół nich dyskusjach będziemy powracać do kwestii eschatologicznych, do pytania o perspektywę ostateczności – nie tylko w kontekście aksjologii chrześcijańskiej, ale w ujęciu szerokim i uniwersalnym – informuje placówka w zapowiedziach sezonu.

Na deskach teatru zobaczymy aż siedem premier. Pierwsza z nich, „Cholernie mocna miłość” w reżyserii Aleksandry Jakubczak, miała już swoją premierę 19 września. Kolejnym spektaklem, który pojawi się repertuarze 7 listopada, będzie „Biblia: Próba”. To będzie jedyna premiera na jesieni. W tym czasie w budynku teatru planowany jest remont. Przedsięwzięcie będzie szeroko zakrojone i pochłonie ponad 11 mln zł. Planowane są m.in. odświeżenie elewacji, wymiana podłóg i foteli, termomodernizacja budynku i wymiana oświetlenia scenicznego. Widzom w całości zostanie przywrócony drugi balkon. Stare wentylatory zastąpi centrala klimatyzacyjna, wykonawca wymieni ponad to szyby i uszczelni drzwi. Do tego malowanie, wymiana zasłon i wykładzin, a także zakup nowej kurtyny.

Kolejne premiery na wiosnę. 6 marca „Wyspa”, reżyserowana przez Darię Kopiec, a 27 marca „Zemsta” w reżyserii Pawła Paszty. Na przełomie kwietnia i maja na dużej scenie po raz pierwszy wystawione zostaną „Biesy” Fiodora Dostojewskiego. Przeniesieniem na deski teatru słynnej powieści zajmie się młody reżyser Damian Josef Neć. W czerwcu z kolei zobaczymy amerykański dramat „Tramwaj zwany pożądaniem”, jedna z najczęściej wystawianych sztuk psychologicznych na świecie. Listę premier zamyka „Testament Marii” w reżyserii Piotra Kurzawy.

Teatr Horzycy w nadchodzącym sezonie planuje także realizację kilku projektów. Standardowo już Teatr bez Barier, czyli spektakle dla osób niedowidzących lub słabo słyszących. Przed nami także premiera on-line eksperymentalnego video-performance, kontynuacja sceny letniej latem 2021, Salon Poezji, Loża Kopernika i Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w maju przyszłego roku. Nie zabraknie także wydarzeń, związanych z obchodami 100-lecia teatru polskiego w Toruniu. Większość z nich musiała jednak zostać przesunięta na początek 2021 r. Będą to m.in. wykłady, debaty, otwarte czytania z publicznością czy wystawy.

Będzie się działo.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *