O. Rydzyk rozpoczął budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu [ZDJĘCIA]

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Po wielu latach przygotowań w toruńskim Porcie Drzewnym rozpoczęła się budowa ciepłowni geotermalnej. W ubiegłym tygodniu spółka Geotermia Toruń przekazała wykonawcy plac pod budowę. Kiedy będzie gotowa i co ogrzeje nowa toruńska ciepłownia?

W Porcie Drzewnym już rozpoczęły się przygotowania do budowy ciepłowni geotermalnej. Teren został ogrodzony. Na miejscu pojawili się także robotnicy z konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów – Energy Solutions przygotowujący plac budowy. Trafił on w ich ręce w ubiegłym tygodniu.

O. Tadeusz Rydzyk o budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu zabiegał od wielu lat. Pierwsze odwierty powstały już 10 lat temu. Jednak badania i rozwój geotermii w Porcie Drzewnym zablokowała decyzja rządu PO-PSL, który zablokował dotację dla Fundacji Lux Veritatis na ten cel.

Nowa toruńska ciepłownia ma być oddana do użytku w styczniu 2020 r. Woda z odwiertów ma trafić do sieci ciepłowniczej i ogrzać część budynków mieszkalnych w mieście, a także budynki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a także powstającego w jego sąsiedztwie Muzeum Pamięć i Tożsamość.

fot. Łukasz Piecyk

„Największym atutem geotermii w Toruniu są ogromne zasoby złóż wody – jak czytamy w serwisie internetowym TV Trwam. „Źródła te to ponad 1000 metrów sześciennych na godzinę wody o temp. 62 st. Zasoby są niczym nieograniczone, można je eksploatować przez wiele lat”.

Konsorcjum Inżynieria Rzeszów – Energy Solutions zrealizuje tę inwestycję za 61,4 mln zł. Zgodnie ze specyfikacją przetargową ma na 420 dni. Po ukończeniu robót rozpoczną się testy w ciepłowni, rozruch technologiczny i szkolenia dla pracowników. Ma tam pracować 18 osób.

fot. materiały przetargowe Geotermii Toruń

Ciepłownia geotermalna przy ul. Starotoruńskiej wykorzysta istniejące otwory geotermalne TG-1 i TG-2. Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Cel inwestycji to „budowa jednostek wytwórczych skutkujących zwiększeniem wytwarzania energii z odnawialnych źródeł”, „wykorzystanie do ogrzewania budynków w Toruniu bogatych zasobów wód geotermalnych okolic Torunia, a w szczególności złóż dostępnych dzięki dwóm wykonanym i przebadanym otworom geotermalnym” – czytamy na stronie Geotermii Toruń.

fot. Łukasz Piecyk
Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

3 thoughts on “O. Rydzyk rozpoczął budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu [ZDJĘCIA]

  1. „Zasoby są niczym nieograniczone, można je eksploatować przez wiele lat”.” nie przez wiele lat,a przez dziesiątki lat! to tylko kwestia infrastruktury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *