Szkoła 2w1. Takie jest IX Liceum Ogólnokształcące

Box1 Materiały partnera Wiadomości
IX Liceum Ogólnokształcące to jedyne liceum na toruńskim Rubinkowie, fot. Łukasz Piecyk

Liceum, które umożliwia uczestnictwo w kursach zawodowych? Pumptrak obok szkoły, sala fitness na terenie placówki, pokój gier w przerwach pomiędzy lekcjami, przygotowanie do kursu prawa jazdy? Połączenie tego wszystkiego z nauką? Tak, to możliwe. Wiedzą o tym dobrze uczniowie Dziewiątki Kazika.

IX Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu to szkoła z prawie 30-letnią tradycją, która wyróżnia się na toruńskiej mapie palcówek edukacyjnych nowatorskim podejściem do priorytetów kształcenia. To jedyna szkoła w Toruniu, która łączy tradycję liceum z praktycznym profilowaniem.

Obserwujemy zmieniający się rynek pracy i dostosowujemy naszą ofertę do trendów i zainteresowań  naszych uczniów, dlatego nasza propozycja odbiega od propozycji innych liceów – tłumaczy Magdalena Niedlich-Liczkowska, koordynator ds. promocji w IX LO.

Szkoła oferuje unikatowe profile klas. Pierwszym z nich jest zdrowie i uroda z edukacją kosmetyczną i prozdrowotną. Drugi to profil humanistyczno-pedagogiczny. Trzeci to profil ogólny z językiem hiszpańskim i warsztatami z rozwoju osobistego oraz z podstaw turystyki. Ostatni profil to logistyka z takimi przedmiotami, jak transport i spedycja.

Przy tworzeniu tego profilu współpracujemy z Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu. Wykładowcy tej uczelni będą prowadzić zajęcia profilowe, w tym laboratorium komputerowe z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania. Uczniowie, kończąc ten profil, zyskają możliwość kontynuacji nauki na kierunku logistyka w WSB – tłumaczy Piotr Drążkowski, dyrektor IX LO.

Liceum współpracuje z różnymi instytucjami, m.in. z UMK, Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą HKR  czy Centrum Badań, Diagnozy i Terapii Zaburzeń Rozwojowych „Tęcza”. Uczniowie mają możliwość ukończenia dodatkowych kursów i zdobycia uprawnień zawodowych, m.in. instruktora rekreacji ruchowej. Przygotowują się także do teoretycznego egzaminu z prawa jazdy i mogą wziąć udział w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej.

W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie współpracują z różnymi placówkami opiekuńczo-wychowawczymi. Wolontariusze m.in. opiekują się chorymi i niepełnosprawnymi dziećmi i prowadzą zajęcia wspierające – wyjaśnia Magdalena Niedlich-Liczkowska.

Licealiści z Dziewiątki Kazika rozwijają także swoje pasje w ramach warsztatów plastycznych, muzycznych, teatralnych i w klubie żeglarskim. Mogą korzystać z profesjonalnej sali fitness, siłowni, nowoczesnych pomocy dydaktycznych, a nawet zrelaksować się w trakcie przerw w sali gier. IX LO organizuje wyjazdy integracyjne dla pierwszaków, coroczną wycieczkę do Berlina, warsztaty psychologiczne w Rudniku, międzyszkolne konkursy – „English For You”, Manewry Ratownicze i turniej Escape Clasroom. Atuty szkoły można by mnożyć.

Mocną stroną naszej szkoły jest także korzystne położenie. Uczniowie mogą łatwo dojechać do nas autobusami i tramwajami z wszystkich stron Torunia i okolic.Bardzo blisko szkoły znajduje się również internat. Obejmując stanowisko dyrektora IX LO za priorytet przyjąłem zapewnienie uczniom bezpieczeństwa i to mi się z pewnością udało – podsumowuje Piotr Drążkowski.

Absolwenci, pytani o zalety „Dziewiątki”, wskazują najczęściej na jej przyjazną atmosferę i niepowtarzalny klimat.

Jesteś zainteresowany ofertą IX LO? Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą. Możesz liczyć na rozmowę z Dyrektorem lub wychowawcą. https://bit.ly/3cZi9ba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *