Umowy na modernizacje parku Glazja i terenów na osiedlu JAR podpisane

Box2 Wiadomości
Fot. Michał Ciechowski

Park Glazja i tereny zielone na osiedlu JAR przejdą modernizację. Umowę z wykonawcami podpisano w czwartek (14.03) w Urzędzie Miasta Torunia. Prace rozpoczną się już w przyszłym tygodniu. Zwieńczone zostaną w pierwszej połowie 2020 roku.

W tym roku magistrat realizować będzie kilka projektów „zieleniarskich”. Zmiany czekają m.in. teren za CKK Jordanki, przy Muzeum Etnograficznym, a także w Parku Tysiąclecia. Prace zaplanowano także na 25 ha osiedla Jar, wzdłuż ul. Watzenrodego i Grasera oraz na prawie 6 ha między starówką a Jakubskim Przedmieściem, przy ul. Waryńskiego.  

Jak zmieni się osiedle JAR?

W północnej części miasta powstaną 4 główne trasy: prowadząca do Fortu V, ścieżka piesza „Pętla Duża” dedykowana osobom aktywnym fizycznie, rodzinna pieszo-rowerowa „Pętla Mała” oraz rowerowa, prowadząca z północy na południe parku.

Jak podkreślają wykonawcy robót, pierwsze prace modernizacyjne dotyczyć będą terenu wokół stawu i samego zbiornika.

Fot. Łukasz Piecyk

Po jego rekultywacji i pogłębieniu, na brzegach stworzone zostaną atrakcyjne miejsca do wypoczynku i plażowania. Powstanie także szeroka na 6 m promenada i drewniane ścieżki. Dla osób dojeżdżających na JAR samochodem zaplanowano parking na 58 miejsc.

– Z drugiej strony ul. Watzenrodego powstaną ścieżki piesze i rowerowe, plac zabaw, a także stoły do ping – ponga i szachów – opisuje Sławomir Wiśniewski dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia. – Wśród drzew zbudowana zostanie pętla edukacyjna, z której będzie można podziwiać barwną roślinność. Wykonamy również punkt widokowy, place zabaw, a także utwardzimy nasyp pod wykonanie górki saneczkowej.

Aktualny projekt czekają jednak zmiany. Zgodnie z pierwotnym pomysłem, na terenie osiedla powstać miał amfiteatr. Miejsce to zastąpione zostanie terenem cichej rekreacji z placem zabaw dla najmłodszych.

Fot. wizualizacja

Zmiany pochłoną ponad 8,6 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wyniesie 55 proc. Prace wykona Przedsiębiorstwo Inwestycyjne Bud-Tech z Torunia.

– Nasze działania rozpoczniemy wraz z dniem podpisania umowy – mówił Adam Stando, prezes firmy Bud-Tech. – Projekt jest bardzo nowoczesny, śmiało można powiedzieć, że przewyższa nawet nasze potrzeby. Jest atrakcyjny dla wszystkich grup społecznych, zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i seniorów.

Na zmiany w parku Glazja poczekamy trzynaście miesięcy. W ramach robót uporządkowana zostanie komunikacja piesza i rowerowa. Remont przejdą także istniejące ścieżki spacerowe.

Miasto zainwestuje także w elementy małej architektury: ławki parkowe, kosze na śmieci i psie odchody, leżaki parkowe, stojaki na rowery, stoły szachowe, grill parkowy, budki dla ptaków, domki owadów i balustrada.

Fot. wizualizacja

W strefie rekreacyjno-wypoczynkowej będzie do dyspozycji plenerowa siłownia i urządzenia do street-workoutu. Nowością ma być taras widokowy na stok bojowy przy Forcie św. Jakuba.

Przewidziano też przebudowę instalacji oświetleniowej parku. Zostaną zamontowane tam lampy LED-owe. Teren ma być monitorowany.

Wykonawcą będzie firma Hosta Group z Grębocina. Umowę na realizację zadania podpisał w toruńskim magistracie przedstawiciel zarządu przedsiębiorstwa – Andrzej Kisicki.

– Z Urzędem Miasta Torunia współpracujemy od lat – podkreślał. – Na Bydgoskim Przedmieściu modernizowaliśmy Ogród Muzyków, a na lewobrzeżu zbudowaliśmy żłobek. Teraz przyszła pora na zmiany miejskich terenów zieleni. Nasze prace zakończymy do 10 kwietnia 2020 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *