100 lat temu Toruń powrócił do wolnej Polski

Box1 Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Zbliżają się uroczyste obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Zaplanowane z tej okazji wydarzenia upamiętniające odbędą się w dniach 16 – 19 stycznia. Możemy spodziewać się między innymi wystawy tematycznej, historycznych inscenizacji i koncertu symfonicznego w towarzystwie znanych polskich artystów. Prezydent Michał Zaleski zachęca do wspólnego świętowania.

Mieszkańcy Torunia będą mogli świętować przez cztery dni, co ma wymiar symboliczny. Zapisy historyczne wskazują, że sto lat temu obchody odzyskania niepodległości również trwały cztery dni. W marcu ubiegłego roku powołany został dziewięcioosobowy komitet organizacyjny, którego zadaniem było przygotowanie programu wydarzeń upamiętniających. Na jego czele stanął Zbigniew Fiderewicz. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Chcemy przypomnieć mieszkańcom klimat tamtych dni – mówił Zbigniew Fiderewicz.

Inauguracja obchodów odbędzie się 16 stycznia na uroczystej sesji Rady Miasta. O godzinie 16:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego okolicznościowe przemówienia wygłoszą prezydent Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski. Zostanie również wręczony medal stulecia, wykonany przez Igora Skrzyńskiego. Artysta plastyk jest prawnukiem Stanisława Skrzyńskiego, który był uczestnikiem wydarzeń sprzed stu lat.

17 stycznia o godzinie 12:00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się konferencja naukowa na temat powrotu Torunia do wolnej Polski. Zaproszonych zostało ponad 200 uczestników. O godzinie 17:00 z kolei w galerii wystaw czasowych Ratusza Staromiejskiego zostanie zainaugurowana wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku Ojczyźnie…”. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie w pomieszczeniach ratusza 18 stycznia 1920 roku władze niemieckie przekazały klucze do miasta nowym władzom polskim.

W sobotę 18 stycznia odbędą się najważniejsze wydarzenia rocznicowe. Większość uroczystości będzie miało miejsce w obszarze Starego Miasta. 

Będziemy dekorować Toruń symbolami państwowymi i miejskimi. Wybudujemy także cztery bramy. Z przekazów historycznych wiemy, że mieszkańcy Torunia, chcąc godnie powitać wojsko polskie wracające do miasta, wybudowało 32 bramy. To właśnie przez te bramy maszerowały wojska generała Hallera – tłumaczył Zbigniew Fiderewicz.

Sobotnie wydarzenia rozpoczną się o 12:00 w Dworze Artusa od interaktywnego quizu wiedzy o Toruniu. Równolegle na Rynku Staromiejskim będzie odbywać się piknik kawaleryjski. Zostanie m.in. zorganizowana inscenizacja przekazania kluczy do bram miasta i przejazd kawalerii. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w pokazie woltyżerki, obejrzeć walki na szable i zobaczyć jak mogły wyglądać potyczki kawalerzystów z konnicą niemiecką. Planowany jest także poczęstunek w kuchni polowej i recital piosenek z lat 20.

O godzinie 13:45 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem generała Hallera. Potem z placu 18 Stycznia ruszy rekonstrukcja powitania wojsk polskich. Przed Dworcem Miasto zostanie odegrane powitanie gen. Hallera chlebem i solą. Około godziny 14:30 ponownie na Rynku Staromiejskim rozpocznie się uroczystość patriotyczna. Zostanie odczytanie historyczne przemówienie generała Hallera, zgromadzeni usłyszą hymn państwowy i zobaczą defiladę kawalerii. Mowę okolicznościową wygłosi także prezydent Michał Zaleski. Na koniec uroczystych obchodów w Katedrze śś. Janów o godzinie 16:00 odbędzie się msza w intencji miasta i jego mieszkańców. 

Wieczorem zapraszamy na Bal Stulecia. Weźmie w nim udział ponad 500 osób, reprezentujących różne środowiska miasta Torunia. Na balu odbędzie się aukcja, z której dochód zostanie przekazany na Fundację gen. Zawackiej. Zostaną również ogłoszone wyniki plebiscytu na Torunianina Stulecia – wymieniał prezydent Fiderewicz.

Natomiast w niedzielę 19 stycznia o godzinie 18:00 w Arenie Toruń zostanie zorganizowany koncert, podczas którego będzie można posłuchać największych przebojów ostatniego stulecia w symfonicznych aranżacjach. Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej będą towarzyszyć popularni muzycy, m.in. Michał Szpak, Piotr Cugowski czy Katarzyna Wilk. Przed koncertem będzie można wziąć udział w aktywnościach edukacyjnych, przygotowanych przez kilka toruńskich instytucji – Teatr Baj Pomorski, CSW, Muzeum Okręgowe, Dwór Artusa czy TAK. 

Warto podkreślić, że wymienione wydarzenia zainaugurują obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Wydarzenia towarzyszące będą odbywały się przez cały rok. Jest ich ponad sto. Obchody stulecia zostaną zakończone 8 grudnia – podsumował Zbigniew Fiderewicz.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *