100. urodziny torunianki

Wiadomości
fot. Sławomir Kowalski

Mieszkanka Torunia, pani Wanda Golachowska, skończyła 100 lat. Uroczyste świętowanie jubileuszu odbyło się w niedzielę 8 grudnia. Na spotkaniu pojawił się prezydent Michał Zaleski.

Wanda Golachowska urodziła się 8 grudnia 1919 roku w Skierniewicach. Jej matka pochodziła z Włoch, a ojciec był oficerem w Armii Hallera. Jubilatka mieszkała w kamienicy przy ul. Żeglarskiej, a lato spędzała w majątku rodziców w Lubiczu. Jako panienka uczyła się w szkole w Poznaniu, a maturę zdała w Warszawie. Po wybuchu wojny, zimą 1939 roku, wraz z matką i bratem wyjechała do Włoch. Do Polski powróciła w 1986 roku.

Świętowanie 100. urodzin odbyło się w restauracji Casa Bonicatti. Bonicatti to nazwisko panieńskie matki pani Wandy. Na uroczystości pojawił się prezydent Michał Zaleski, który złożył jubilatce serdeczne życzenia i wręczył kwiaty.

Pani życiorys stanowi dowód na to, że niezależnie od tego, gdzie losy zaniosą, w sercu zawsze pozostaje dom rodzinny i ojczyzna – mówił prezydent, odnosząc się do polsko-włoskiej historii pani Wandy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *