100 zł miesięcznie dla niepełnosprawnych dzieci. Kiedy ruszy miejski program?

Polecamy Wiadomości
fot. Pixabay.com

Urząd miasta przygotowuje program wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami. Wiele kwestii jest otwartych np. kryterium dochodowe i wielkość wsparcia. Prezydent Torunia proponuje 100 zł miesięcznie.

Miejski program wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami to jeden z wyborczych postulatów prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. W tej chwili w magistracie trwają przygotowania do jego wprowadzenia. Wypłaty jednak zostaną uruchomione dopiero po przyjęciu przez radę miasta uchwały dotyczącej tego programu.

Jakie kryteria trzeba będzie spełnić, żeby otrzymać wsparcie? Wiadomo na razie tylko tyle, że zgodnie z przepisami program musi być oparty o ustawę o pomocy społecznej.

– Oznacza to konieczność zastosowania kryterium dochodowego – wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. – Jakie ono będzie, to decyzja rady. Program zostanie przedstawiony nowej radzie, stąd ruszy pewnie nie wcześniej, niż od kwietnia 2019 r.

Szacowana liczba dzieci ok. 1,1 tys. To dane z centrum świadczeń rodzinnych, które wypłaca opiekunom tych dzieci świadczenia pielęgnacyjne i dane z miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, który wydaje orzeczenia o niepełnosprawności.

Według szacunków roczny koszt programu może wynieść ok. 1,32 mln zł. – Kwota jest porównywalna do tej, jaka przyznawana jest z budżetu państwa tym dzieciom jako dodatek szkolny (93 zł) – mówi Kulbicka-Tondel. – 100 zł to propozycja prezydenta. Jak ta kwota będzie waloryzowana i czy w ogóle – to decyzja rady miasta. Najprawdopodobniej wiele zależeć będzie od tego, jak państwo wspierać będzie osoby niepełnosprawne i oczywiście od możliwości finansowych miasta.

Kulbicka-Tondel zwraca też uwagę, że miasto, jak każdy pracodawca opłaca od wynagrodzeń składki na ubezpieczenia społeczne i na PFRON. “Te pieniądze w całości trafiają do budżetu państwa i powinny być źródłem finansowania programów dla osób niepełnosprawnych”.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys