101. rocznica urodzin Jana Pawła II. Marszałek złożył kwiaty pod pomnikiem

Box2 Wiadomości Województwo box
Złożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Patron województwa kujawsko-pomorskiego obchodził wczoraj 101. rocznicę urodzin. Mowa o papieżu św. Janie Pawle II, pod którego pomnikiem w Toruniu kwiaty złożyli marszałek województwa Piotr Całbecki oraz wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i członek zarządu Sławomir Kopyść.

– Dla milionów ludzi na całym świecie był i jest on orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości. Patronat Jana Pawła II jest zobowiązaniem, by naszą regionalną tożsamość budować i umacniać w oparciu o wartości trwałe, sprawdzone i szanowane – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Jan Paweł II patronem województwa jest od 2017 roku, ale już w 2008 roku Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustalono na 7 czerwca – rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. W naszym regionie papież Polak wizytował dwukrotnie: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, a 7 czerwca 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w kujawsko-pomorskim.

Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *