17 mln zł na zabytki. Urząd Marszałkowski dofinansuje prace restauratorskie

Box2 Wiadomości Województwo box
Potulice, kościół Zwiastowania NMP, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Urząd Marszałkowski dofinansuje w tym roku 201 przedsięwzięć z zakresu remontów konserwatorskich, prac restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkowych obiektach w regionie. Łączna kwota dotacji sięga blisko 17 mln zł.

Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wynosi 150 tys. zł. Dotacje obejmują głównie prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz gmachach wpisanych do rejestru zabytków.

– Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Dotacje pochodzą ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa. Dzięki nim możliwa będzie m.in. kontynuacja prac konserwatorsko-restauratorskich we wnętrzu cerkwi prawosławnej pw. św.
Mikołaja w Toruniu, remont elewacji budynku Towarzystwa Naukowego w Toruniu czy remont konserwatorski elewacji kościoła pw. św. Wojciecha w podtoruńskiej Złotorii. Pełną listę dotacji znaleźć można tutaj.

Program ochrony zabytków realizowany jest przez samorząd województwa od 14 lat. W tym czasie na prace restauratorskie i konserwatorskie przekazanych zostało blisko 140 mln zł.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.