20 lat temu zmarł Grzegorz Ciechowski – lider Republiki

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Dokładnie 20 lat temu, 22 grudnia 2001 roku, zmarł Grzegorz Ciechowski. Muzyk, wokalista, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i tekściarzy. Był liderem kultowego zespołu “Republika”, który swoją karierę rozpoczynał w Toruniu.

Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Od najmłodszych lat interesowała go muzyka, sztuka i poezja. Potrafił grać m.in. na flecie i pianinie; występował w grupach Nocny Pociąg oraz Jazz Formation. Po rozpoczęciu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1978 roku dołączył do zespołu Res Publica, który dwa lata później przemienił się w Republikę. Pierwszy publiczny występ zespołu odbył się w klubie Od Nowa.

REKLAMA

W 1986 roku Ciechowski zaczął występować jako Obywatel G.C, z tego okresu pochodzą takie przeboje jak “Nie pytaj o Polskę” czy “Tak, tak, to ja”. W 1996 pod nazwą „Grzegorz z Ciechowa” wydał płytę pt. OjDADAna z muzyką nawiązującą do polskiego folkloru, zawierającą m.in. utwór „Piejo kury, piejo”. Był także producentem albumów takich artystów jak Kayah, Kasia Kowalska, Justyna Steczkowska.

Zmarł nagle 22 grudnia 2001 w Warszawie w wyniku komplikacji po operacji serca. Został pochowany na Powązkach. Na jego cześć od 2002 r. funkcjonuje Nagroda Artystyczną Miasta Torunia imienia Grzegorza Ciechowskiego. Przyznawana jest ona młodym artystom, którzy czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki, za dokonania w minionym sezonie artystycznym. W tym roku jej laureatką została Mery Spolsky.

Ślady Grzegorza Ciechowskiego można znaleźć w kilku miejscach w Toruniu. Rozpoczynając od studenckiego klubu Od Nowa, gdzie znajduje się obelisk pamiątkowy z napisem „…w Od Nowie był początek…”. Stamtąd można się udać przed blok przy ul. Reja 25, na którym jest mural z wizerunkiem Obywatela G.C. Przed budynkiem CKK Jordanki znajduje się plac imienia Ciechowskiego. W Dworze Artusa znajduje się tablica upamiętniająca artystę, zaś w Piernikowej Alei Gwiazd – Katarzynka Republiki.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *