25 mln zł dotacji na weterynarię. Prace mogą ruszyć w tym roku

Box2 Polecamy Wiadomości
fot. Andrzej Romański/UMK

Resort nauki i szkolnictwa wyższego przyznał UMK 25 mln zł dofinansowania na budowę zaplecza klinicznego i dydaktycznego Centrum Weterynarii. Cała inwestycja może pochłonąć 65 mln zł.

Gdzie powstanie Centrum Weterynarii? Kompleks o powierzchni 5 tys. m kw. zaplanowano przy Szosie Bydgoskiej – na działce przekazanej uniwersytetowi przez miasto.

W części znajdującej się pod ziemią znajdzie się część doświadczalna, na parterze – klinika dla dużych zwierząt, na pierwszym piętrze – klinika dla małych zwierząt, a na drugim piętrze – laboratoria diagnostyczne. W budynku znajdą się także sale dydaktyczne. To będzie jedno z najlepiej wyposażonych zapleczy klinicznych dla weterynarii w Polsce.

– Znajdzie się tam pozytonowy tomograf emisyjny do badania zwierząt, rezonans magnetyczny, rentgen, kilka ultrasonografów i sporo innej aparatury na najwyższym światowym poziomie – mówi prof. dr hab. Jędrzej Jaśkowski, dyrektor Centrum Weterynarii.

Cała inwestycja pochłonie ok. 65 mln zł. Prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK wskazuje, że wraz z bonami skarbowymi przekazanymi przez resort w ub.r., toruńska uczelnia ma pieniądze na realizację projektu.

– Trwają prace projektowe, a sama budowa Centrum Weterynarii mogłaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Musimy się spieszyć, bowiem zajęcia kliniczne na weterynarii rozpoczynają się po III roku studiów – podkreśla prof. Tretyn.

Studia weterynaryjne są wspólną inicjatywą UMK oraz dwóch uniwersytetów bydgoskich: Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Na pierwszy rok studiów przyjęto 58 osób spośród ponad 360 kandydatów.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *