27. finał WOŚP już blisko! Jakie atrakcje czekają nas w Toruniu?

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W tym roku orkiestra zagra w niedzielę 13 stycznia. Hasłem przewodnim jest „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu specjalistycznego dla szpitali dziecięcych. W naszym mieście lista przygotowanych na Finał atrakcji jest bardzo długa.

Toruńskie orkiestrowanie rozpocznie już 12 stycznia (sobotę). W galerii Atrium Copernicus przy ul. Żółkiewskiego w godz. 9-21 odbędzie się „Wielkie Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

REKLAMA

Do walki na ergometrach wioślarskich stanie siedem miast: Toruń, Warszawa, Poznań, Lublin, Gdańsk, Bydgoszcz i Szczecin. W przedsięwzięciu udział wezmą medaliści olimpijscy, mistrzowie świata i Europy, którzy „popłyną” w Sztafecie Gwiazd, a także znane postaci naszego regionu m.in. Michał Zaleski, Piotr Całbecki, Marcin Czyżniewski, Zbigniew Fiderewicz, Andrzej Rakowicz, Iwona Michałek, Joanna Scheuring-Wielgus i wielu innych.

Również 12 stycznia o godz. 12 odbędzie się bieg na dystansie 5 km (start spod Przystani MOSiR, ul. Popiełuszki 1).

Tego samego dnia, również w samo południe, w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Toruń Plaza rozpocznie się akcja „Dzieci Dzieciom”. Każdy maluch, który wykona zjazd na zjeżdżalni za 2 zł, przyczyni się do zasilenia zbiórki.

Centrum tegorocznych wydarzeń WOŚP-owych będzie miało miejsce na Rynku Staromiejskim. Start w niedzielę 13 stycznia o godz. 10. Zaczną przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 1 specjalnie przygotowanym na tę okazję widowiskiem. Grupa Best Crew zaprezentuje program taneczny, Jarek Kamiński pokaże swoją nową kolekcję mody, a na zakończenie zobaczymy dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury.   

O godz. 12 zabrzmi hejnał, a w Żywym Muzeum Piernika zostanie podjęta próba pobicia rekordu na największe piernikowe serce. Organizatorzy liczą, że serce to może osiągnąć w tym roku wagę przekraczającą nawet 200 kilogramów. Wszyscy biorący udział w zabawie, będą mogli przyłączyć się na koniec do wspólnej konsumpcji.

W tym czasie na Rynku Staromiejskim będzie możliwość skorzystania ze strefy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będą symulatory dachowania, decyzyjnego czasu reakcji, drogi hamowania, nagłego zatrzymania oraz wagi przeciążeniowej. Ratownicy zaprezentują swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Dla zainteresowanych nauką Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotuje specjalne stanowiska doświadczalne, na których zaprezentowane zostaną efektowne eksperymenty. Organizatorzy podejmą próbę pobicia rekordu w ilości jednocześnie kręcących się bączków. Pokazane zostanie również ogniowe tornado – czyli pokaz kolorowych płomieni.  

O godz. 13.30 Fizycy z Instytutu Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanego zaprezentują doświadczenie z półkulami magdeburskimi. Chętni będą mogli spróbować ich rozerwania.

Na tegoroczny Finał przygotowano również turniej miast. Zostanie on przeprowadzony w 11 ośrodkach w trzech konkurencjach: układaniu puzzli, składaniu puszek na czas oraz w „ściskawie”. Zwycięskie miasto otrzyma 50 tys. złotych w sprzęcie, który Fundacja WOŚP przekaże dla wybranego ośrodka medycznego.

Chętni do oddania krwi będą mieli taką możliwość. Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego zostanie podstawiony krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Będzie czynny w godz. 10-16.

No i wreszcie muzyka. Toruńska scena główna wystartuje o godz. 15. Zagrają: Atem, Avtomat, Małpa, Manchester i Kobranocka.

Będzie również coś dla miłośników muzyki wokalnej. W Młodzieżowym Domu Kultury na godz. 17 zaplanowano występ chóru młodzieżowego A.R.GENTUM pod kierunkiem Ariela Radomińskiego.

O godz. 20 odbędzie się przestrzenny pokaz laserowy „światełko do nieba”.

Relacje z 27 Finału WOŚP-u w kopernikańskim grodzie będzie można śledzić na antenie TVN (godz. 12.43, 14.07, 16.28 i 23.10) oraz TTV (godz. 21.09).

W roku ubiegłym zebrano w Toruniu 543 tys. zł. Organizatorzy mają nadzieję pobić i ten rekord. Tym bardziej, że tegoroczny cel: sprzęt dla specjalistycznych szpitali dziecięcych – zobowiązuje.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *