30 lat dynamicznej historii. IPH obchodzi swój jubileusz!

Box2 Wywiady
Fot. Łukasz Piecyk

O historii Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu, realizowanych projektach i konferencji „Firma Przyszłości”, rozmawiamy z dyrektorem biura Martą Olszewską

Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności. Jak z perspektywy czasu można podsumować minione trzy dekady?
Nieprzerwanie działamy od 7 listopada 1989 r. Za nami 30 lat dynamicznej historii. Kamieniem milowym dla nas było wstąpienie kraju do Unii Europejskiej. Do tego procesu IPH przygotowywało się już wcześniej, realizując projekty przedakcesyjne, a także dostosowując firmy członkowskie do wymogów krajów Zachodu. Nasza działalność od lat mocno skoncentrowana jest na wspieraniu przedsiębiorców w ubieganiu się o środki unijne. Wraz ze zwiększeniem środków zewnętrznych dla Polski, nasza pozycja na rynku się wzmacniała. “W 2017 roku zmieniliśmy siedzibę, przeszliśmy rebranding i rozpoczęliśmy cykl darmowych konferencji o tematyce biznesowej pod nazwą “Firma Przyszłości”. Cały czas jesteśmy mocno zaangażowani w redystrybucję pieniędzy unijnych dla przedsiębiorców w województwie kujawsko-pomorskim.

REKLAMA

Kim są partnerzy IPH?
Współpracujemy z firmami, w większości zlokalizowanymi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Czym się zajmują? Gros z nich dokonuje wymiany wewnątrzwspólnotowej swoich produktów lub eksportuje je poza UE. Jednym z zadań Izby jest legalizacja dokumentów związanych z wysyłką tych produktów. W krajach wspólnoty nasze firmy od lat starają się zachować dużą konkurencyjność, jednocześnie poszukując nowych rynków zbytu w egzotycznych regionach, takich jak Afryka, Azja, czy Ameryka Południowa.

Jakie problemy zauważacie obecnie na rynku krajowym i zagranicznym?
Problemem przede wszystkim jest niestabilność przepisów prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z biegiem lat widać drobną poprawę, ale jeżeli chodzi o kwestie podatkowe, czy interpretacyjne, jeszcze dużo w tym zakresie trzeba zrobić. Walczymy także z biurokracją. Lobbujemy, by przedsiębiorcy mogli coraz częściej składać wszelkie wnioski i dokumenty drogą elektroniczną. Nie tylko ułatwia to formalności, ale także skraca czas ich załatwiania.

Jakie wyzwania stoją teraz przed IPH?
Znajdujemy się obecnie w szczycie projektowym, realizując jednocześnie kilka ważnych dla nas zadań. Jednym z nich jest konkurs na tworzenie strategii eksportowej. Przedsiębiorcy, biorący udział w projekcie, będą mogli sfinansować z dotacji strategię eksportową, a finalnie starać się także o granty na udział w zagranicznych targach i wystawach. Warunkiem przyznania dofinansowania jest status początkującego eksportera, czyli przedsiębiorstwa, którego udział przychodów z eksportu, w ostatnich trzech latach obrachunkowych, nie przekroczył 10 proc. Nabór wniosków trwa do 7 lipca. Realizujemy także projekt Fundusz Badań i Wdrożeń – Voucher Badawczy, wspierający proces badawczo-rozwojowy przedsiębiorców. Każdy chętny może starać się o pozyskanie na określony przez siebie cel wysokich grantów. Wnioski składać można drogą elektroniczną do 1 lipca. W stałej ofercie mamy także pożyczki unijne, na tzw. zmianę modelu biznesowego. Wysokość oprocentowania wynosi nawet od 0,94 proc., co w porównaniu z pożyczką bankową jest bardzo atrakcyjną ofertą. Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu, tel 0 56 658 62 90, e –mail: biuro@iph.torun.pl

Sztandarowym projektem IPH nie są jednak projekty miękkie.
Rozpoczęliśmy prace przy budowie Intelligent Business Centre Lab, inteligentnego budynku, powstającego w atrakcyjnym położeniu, w samym centrum miasta, przy wsparciu środków unijnych.  Inwestycją zajmuje się spółka celowa BCL, która ma dwóch udziałowców, jednym jesteśmy my, a drugim Bank Spółdzielczy w  Toruniu.W obiekcie testowane będą rozwiązania związane z szeroko pojętą eksploatacją budynków. Będzie można tam w warunkach rzeczywistych sprawdzić, czy dane oprogramowanie bądź urządzenia usprawniają sterowanie budynkiem lub wybranymi pomieszczeniami i czy np. pozwalają na zmniejszenie kosztów utrzymania. Oprócz living lab w kompleksie ma powstać też fab lab, czyli laboratorium testowe wyposażone w uniwersalne urządzania do prototypowania i pracy projektowej. Chodzi np. o drukarkę 3D, kamerę 360 stopni, komputery o wysokich parametrach, terminal z bezpośrednim połączeniem z data center i chmurą o dużej mocy obliczeniowej. W fab lab firmy będą mogły przygotowywać nowe rozwiązania w warunkach rzeczywistych – w inteligentnym budynku i pomieszczeniach. A później je wprowadzić do swojej oferty. Inwestycja ukończona zostanie w czerwcu 2021 r.

W październiku Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza na trzecią edycję konferencji „Firma Przyszłości”. Czego się możemy po niej spodziewać?
W tym roku to wyjątkowa edycja, połączona z 30-leciem istnienia Izby. Konferencja odbędzie się 2 października 2019 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Na uczestników czekają trzy bloki tematyczne: globalizacja, innowacje i marketing. Na scenie zaprezentują się zarówno eksperci, jak i przedsiębiorcy, reprezentujący duże firmy z regionu. Opowiedzą, jak przeobrażała się ich działalność przez 30 lat gospodarki wolnorynkowej i w jaki sposób ich firmy zaznaczyły się na globalnym rynku.

Szczegółowe informacje o konferencji dostępne będą już wkrótce na stronie www.firmaprzyszlosci.com.pl/ oraz na profilu na portalu Facebook www.facebook.com/iphtorun – warto śledzić aktualności, aby nie przegapić rejestracji ponieważ liczba wejściówek jest ograniczona.
 

1 thought on “30 lat dynamicznej historii. IPH obchodzi swój jubileusz!

  1. Gratuluję I PH w Toruniu XXX-lecia istnienia. Pamiętam doskonale ludzi, którzy te Izbę na początku lat 90-tych tworzyli. Zresztą jest to świetnie udokumentowane. Szkoda, że w tych rocznicowych obchodach jak zwykle piersi po medale wypinali inni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *