300 zł grzywny za próbę spalenia kukły o. Rydzyka

Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

300 zł grzywny plus koszty sądowe – to wyrok dla Sławomira D., który w maju ub.r. próbował spalić kukłę o. Tadeusza Rydzyka przed siedzibą Radia Maryja.

Sławomir D. został uznany za winnego nieostrożnego obchodzenia się materiałami łatwopalnymi. Sąd Rejonowy w Toruniu skazał go na grzywnę w wysokości 300 zł. Mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego musi zapłacić także 30 zł opłaty sądowe i zwrócić 120 zł kosztów postępowania.

Do tego zdarzenia doszło 28 maja 2017 r. pod siedzibą Radia Maryja. Sławomir D. próbował tam spalić kukłę z doklejonym zdjęciem dyrektora Radia Maryja. Oblał ją benzyną. Jednak jej zdążył jej nie podpalić, bo zareagowali strażacy.

– Kara jest adekwatna do zawinienia i ma być wystarczającym ostrzeżeniem na przyszłość – argumentował sędzia Krzysztof Dąbkiewicz.

Co miał oznaczać ten gest? To miałaby być antysystemowa manifestacja. Sławomir D. jest przeciwnikiem układu politycznego, który powstał w wyniku rozmów w ramach Okrągłego Stołu.

Wyrok jest nieprawomocny. Sławomira D. nie było podczas jego ogłoszenia. Jego pełnomocnik zapowiada przygotowania do złożenia apelacji.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys