Akademickiej Przychodni Lekarskiej już nie ma. Został chaos informacyjny i zdezorientowani pacjenci

Box2 Interwencje Wiadomości
Tak w poniedziałek 7 stycznia prezentowały się informacje na drzwiach przychodni przy Bydgoskiej. W nadchodzący ma być już dużo lepiej. Fot. A. Zglińska

Na ostatnim posiedzeniu Rady Okręgu Bydgoskie jednym z poruszanych i mocno poruszających tematów były przenosiny Akademickiej Przychodni Lekarskiej. Pomimo zapewnień dyrekcji, pacjenci nadal błądzą pomiędzy Gagarina, Bydgoską i Szosą Bydgoską. I często pozostają bez lekarza. Jest jednak światełko w tunelu.

Przypominamy. Uniwersytet wypowiedział z końcem roku 2018 umowę najmu Akademickiej Przychodni Lekarskiej, prowadzonej przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy. Jest on jednostką nadzorowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W pomieszczeniach zaprojektowanych podczas budowy kampusu UMK na przychodnię, dziś ma znaleźć się miejsce dla psychologów. Będzie z tym zresztą niemały kłopot. Budynek przychodni jest doskonałym przykładem powojennego modernizmu. Słowem – jest to zabytek.

REKLAMA

APL zakończył swoją działalność w tych murach 20 grudnia 2018, który był dniem przenosin. Pacjenci już w poprzedzającym tygodniu mieli ogromny problem z dodzwonieniem się na rejestrację. Potem część poradni i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej miała przenieść się do budynku przy ulicy Bydgoskiej 76 oraz Szosie Bydgoskiej 46. Niestety, wielu pacjentów i tak pukało pod dawny adres na Gagarina i bezskutecznie próbowało się dodzwonić na tamtejsze numery telefonów. Nic dziwnego, na serwerach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nadal widniała strona APL. Zabrakło również informacji o tym, że numery telefonów nie zostały przeniesione wraz z przeprowadzką. Ludzie dzwonili więc na próżno.

Dzięki interwencji toruńskiej prasy wprowadzająca w błąd strona została zdjęta z serwerów 7 stycznia 2019. Niestety, osobom starszym niewiele to pomogło.

W poniedziałek 7 stycznia odwiedziliśmy siedzibę WOMP przy Bydgoskiej 76. W korytarzu było słychać złorzeczenia i płacze. Ponad 80-letnia pacjentka z Rubinkowa dowiedziała się, że jej wizyta odbędzie się w budynku przy Szosie Bydgoskiej 46. Trudno się dziwić, że starsza pani nie zrozumiała, że nie ma się wracać w stronę starówki, lecz wybrać się w drogę w kierunku Bydgoszczy. Gdy zrozumiała swój błąd, zorientowała się ze łzami w oczach, że już nie zdąży na wizytę. Podwieźliśmy ją pod właściwy adres na Szosie Bydgoskiej. Wzburzonych pacjentów w tym jednym dniu było więcej. Nie ma co się dziwić, niektórzy tego dnia odwiedzili trzy adresy: Gagarina, Bydgoską i Szosę Bydgoską, nim dostali się do właściwego lekarza lub rejestracji. Porządek w Internecie, niestety, osobom starszym niewiele pomoże.

Sprawą zainteresowało się miasto, chociaż w żadnym stopniu nie odpowiada za ten stan rzeczy, mimo to urzędnicy odbierali telefony w tej sprawie. Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej miał wysłać pismo w tej sprawie do organu odpowiedzialnego za prowadzenie WOMP. Za radą Izabeli Miłoszewskiej i my skierowaliśmy zapytanie z prośbą o interwencję do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W związku z uwagami dotyczącymi funkcjonowania Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Toruniu w okresie zmian organizacyjnych została przeprowadzona wizytacja budynków z których korzysta WOMP – odpowiedziała Małgorzata Wiśniewska, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego . – Dyrektor WOMP została zobowiązana do zwiększenia działań informacyjnych skierowanych do pacjentów, m.in. poprzez umieszczenie większych i bardziej widocznych informacji dotyczących lokalizacji poszczególnych poradni. Informacje na temat zmian pojawia się też w formie ulotek. Zostanie poprawiona czytelność strony internetowej. Zaproponujemy UMK umieszczenie na starym budynku APL większej informacji o zmianach. Dodatkowo zwrócimy się o szybkie umieszczenie informacji o przejętych poradniach na stronach i w budynku Revital Medic. W najbliższy poniedziałek ponownie sprawdzimy sposób informowania pacjentów o zmianach.

I my w poniedziałek postaramy się odwiedzić budynki WOMP.

Dla uporządkowania informacji podajemy, że właściwy numer rejestracji, pod który powinni dzwonić pacjenci APL to 56 622 80 19.

11 stycznia pojawiła się również czytelna informacja na stronach WOMP dla byłych pacjentów APL wraz z odpowiednimi numerami telefonów. Nie zawiera jeszcze informacji o geriatrze. Najprawdopodobniej te usługi będzie świadczyła jednostka przy ulicy Gregorkiewicza.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *