Akcja #adoptujdrzewo. Toruńskie koło Zielonych zachęca do działania

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że w marcu opady deszczu były najniższe od 30 lat. Ostatnie opady były niewystarczające, aby zażegnać widmo suszy. Na problem ten zwraca uwagę m.in. Partia Zielonych i zachęca, aby adoptować drzewo i w ten sposób ochronić je przed niedostatkiem wody.

Partia Zielonych tłumaczy, że obecna sytuacja hydrologiczna przyczynia się do spadku poziomu wód i wysuszania wierzchniej warstwy ziemi. Członkowie nawołują do zaprzestania wycinania drzew i odwrotu od polityki betonowania miasta. Zwracają uwagę, jak ważne są troska o stare drzewa, tworzenie łąk kwietnych czy rozsądne gospodarowanie wodami opadowymi.

Nie potrafimy lokalnie korzystać z dobrych, sprawdzonych wzorców, a urzędnicy dalej robią swoje, bo oni przecież wiedzą najlepiej – mówi Sylwester Jankowski z toruńskiego koła Partii Zielonych.

Zieloni przygotowali ogólnopolską akcję, która z jednej strony ma zwrócić uwagę na problem suszy, a z drugiej zachęcić mieszkańców do wspólnego działania na rzecz ratowania miejskiej zieleni. Chodzi o akcję #adoptujdrzewo, do której przyłączyło się również toruńskie koło Partii Zielonych. Każdy może bez większego wysiłku podjąć wyzwanie i zadbać o zieleń w najbliższej okolicy. Zieloni zwracają uwagę, że najwięcej troski wymagają zwłaszcza młode drzewa. Akcja polega na regularnym podlewaniu wybranego okazu.

Trzeba wybrać drzewo, najlepiej młode, niedawno posadzone lub takie, którego korzenie są przykryte chodnikiem lub asfaltem. To one najbardziej potrzebują pomocy – wyjaśnia Sylwester Jankowski. – Do podlewania najlepiej używać tzw. wody szarej, czyli już wcześniej wykorzystywanej, np. do mycia owoców czy warzyw. Woda taka nie może być oczywiście zanieczyszczona detergentami lub solą. Doskonałym rozwiązaniem jest też zbieranie deszczówki.

Drzewo najlepiej jest podlewać raz w tygodniu, ale używając większej ilości zebranej wody. Ważna jest regularność podlewania w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Podlewamy w tych okresach, kiedy nie pada deszcz. Na podlewanie najlepiej zarezerwować sobie czas wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Zieloni zachęcają, żeby efektami działań dzielić się w mediach społecznościowych i zapraszać do akcji rodzinę i znajomych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *