“Akcja Menstruacja” w toruńskim liceum

Box2 Wiadomości
Źródło: https://www.facebook.com/Mateusz-Orzechowski-112361920273367/photos/pcb.203939584448933/203939261115632

Od kilku dni w toaletach IV Liceum Ogólnokształcącego stoją koszyczki z produktami menstruacyjnymi. Szkoła została jedną z placówek, wspieranych przez Akcję Menstruację – pierwszą w Polsce fundację, która walczy z ubóstwem menstruacyjnym.

– Według badań, przeprowadzonych przez firmę P&G, 1 na 6 uczennic opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych – pisze na swojej stronie Akcja Menstruacja. – Takie sytuacje mogą prowadzić do kłopotów z nauką, a co za tym idzie do zmniejszenia szans dziewczynek na osiągnięcie życiowych celów.

Mateusz Orzechowski, członek samorządu uczniowskiego i inicjator współpracy z fundacją, nie kryje zadowolenia:

– Bardzo się cieszymy, że możemy wspomóc osoby, uczące się w naszej szkole, poprzez zapewnienie im dostępu do produktów menstruacyjnych – mówi. – Ubóstwo menstruacyjne jest dużym problemem, dotykające większe grono niż nam się wydaje. Chcemy, aby w naszej szkole każdy czuł się komfortowo i mamy ogromną nadzieję, że włączenie jej w Akcję Menstruację sprawi, że wszyscy poczujemy się swobodniej.

Inicjatywa została przyjęta przez społeczność szkolną bardzo pozytywnie. O zapotrzebowaniu i niezbędności takich przedsięwzięć, wypowiada się jedna z uczelnic:

– Każdemu może zdarzyć się zapomnieć zabrać ze sobą podpasek czy tamponów, nie wspominając już o tym, że nasz organizm często potrafi zaskakiwać – oznajmia żartobliwie. – Poza tym, niektóre osoby wstydzą się iść do higienistki i poprosić o produkty menstruacyjne. Taki koszyk w toalecie szkolnej z pewnością ułatwi nam wszystkim życie i zapewni większy komfort podczas zajęć w “te dni”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *