Akcja Zima. Toruń pomaga bezdomnym

Wiadomości
fot. pixabay.com

Każdego roku toruński ROPS przygotowuje plan udzielania pomocy osobom bezdomnym w sezonie jesienno-zimowym. Sporządza listę placówek pomocowych w regionie i publikuje zestawienie jadłodajni. Osoby potrzebujące pomocy nie muszą być pozostawiane same sobie.

Zima to bardzo trudny czas dla osób, które nie mają dachu nad głową. W województwie kujawsko-pomorskim liczba bezdomnych szacuje się na ponad 1.5 tysiąca. Niskie temperatury to zagrożenie dla zdrowia, a nierzadko także i życia. Bezdomni śpiący na ławkach, dworcach czy w parkach narażeni są na odmrożenia i wychłodzenie. Wystarczy jeden telefon, aby poinformować odpowiednie służby o problemie i pomóc potrzebującemu.

Zgłoszenie można kierować do Straży Miejskiej na numer 986. Pierwszym krokiem po otrzymaniu zgłoszenia jest weryfikacja informacji na monitoringu miejskim. Następnie w wyznaczone miejsce zostaje wysłany patrol. Funkcjonariusze sprawdzą, czy wskazana osoba potrzebuje pomocy medycznej. Ważne jest jednak, że Straż Miejska może przetransportować bezdomnego do placówki pomocowej tylko, jeżeli wyrazi on na to zgodę. Toruński ROPS przypomina także o numerach alarmowych (112, 997, 998, 999) oraz bezpłatnej infolinii 0 800 301 630.

W województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje 19 schronisk dla bezdomnych, 3 noclegownie i 5 ogrzewalni. W samym Toruniu bezdomni kierowani są do Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn i noclegowni, które znajdują się przy ul. Skłodowskiej-Curie. W naszym mieście działa również Schronisko przy Stowarzyszeniu MONAR. Bezdomni mogą także skorzystać z Jadłodajni dla Ubogich w Świetlicy św. Franciszka i Jadłodajni Caritas przy ul. Szosa Bydgoska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *