Akt erekcyjny pod budowę sądu rejonowego wmurowany

Box2 Wiadomości
Projekt gmachu wykonała Pracownia Architektoniczna AA z Gdańska

Za ok. trzy lata ma być gotowa nowa siedziba Sądu Rejonowego w Toruniu. To będzie jedna z największych inwestycji kubaturowych realizowanych w mieście z pieniędzy państwowych.

Dziś na pl. Zwycięstwa, w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna znajdował się pomnik artylerzystów, a później parking, został wmurowany akt erekcyjny pod budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu.

W uroczystości wzięły udział władze samorządowe Torunia, a także Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Artur Lesiak, prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Leszek Wąsowski z firmy Warbud, która jest wykonawcą inwestycji.

– Tu w Toruniu rozpoczynamy największą obecnie inwestycję w Polsce, która jest realizowana w wymiarze sprawiedliwości – mówi Wójcik i podkreślił, że koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ok. 153 mln zł.

To nie tylko koszty wzniesienia obiektu, ale także jego wyposażenie. Całość zostanie sfinansowana z pieniędzy budżetu państwa. Budowa gmachu potrwa ok. trzy lata. Jego powierzchnia to ok. 18 tys. m kw.

W nowej siedzibie znajdzie się tam 40 sal rozpraw. Budynek pomieści 12 wydziałów: trzy karne, trzy cywilne, wydział ksiąg wieczystych, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz gospodarczy KRS i sekcja do spraw wykonania orzeczeń karnych. W tej chwili są one rozsiane w kilku punktach w Toruniu. Przewidziano tam także pomieszczenia biurowe i administracyjne, salę konferencyjną, a w piwnicy garaż podziemny dla pracowników sądu, postoje dla konwojów przywożących oskarżonych oraz archiwa i pomieszczenia techniczne.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *