Miejscy aktywiści proszą o modlitwę o czyste powietrze

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W sobotę 7 grudnia członkowie Czasu Mieszkańców i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze zorganizowali konferencję prasową. Domagali się na niej od władz podjęcia działań systemowych, mających na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Nieprzypadkowo konferencja zbiegła się w czasie z uroczystością urodzin Radia Maryja.

Na 28. jubileuszu Radia Maryja można było spotkać wiele znanych postaci ze świata polityki. W Arenie Toruń pojawili się m.in. Antoni Macierewicz, Jacek Sasin, Zbigniew Ziobro czy Mariusz Błaszczak. Członkowie toruńskiego Czasu Mieszkańców i warszawskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze stwierdzili, że to dobry moment, aby zaapelować do rządzących, że czyste powietrze to nasze prawo.

Mamy nadzieję, że oficjele z Senatu i z Sejmu pomodlą się za nas wszystkich – za nasze zdrowie i bezpieczeństwo. I pomyślą o tym, jak planować przyszłość i wydatki w budżecie – rozpoczęła konferencję Sylwia Kowalska z Czasu Mieszkańców.

Celem organizatorów konferencji było zwrócenie uwagi na problem smogu i jakości powietrza w przestrzeni miejskiej. Sylwia Kowalska przypominała, jakie rozwiązania proponował Czas Mieszkańców, gdy znajdował się w Radzie Miasta. Jednym z nich było rozszerzenie programu wymiany pieców. Zwracała też uwagę na dużą grupę mieszkańców Torunia, którzy wykluczeni są ubóstwem energetycznym.

Kolejnym ważnym dla nas tematem jest strefa czystego transportu, znajdująca się w obrębie starego miasta. Apelujemy o rozszerzenie tej strefy, o podniesienie opłat. Powinniśmy zastanowić się, czy dobrze zorganizowaliśmy dowóz produktów do punktów gastronomicznych i handlowo-usługowych – kontynuowała Sylwia Kowalska.

Czas Mieszkańców i Miasto Jest Nasze przypominają, że Polska obok Bułgarii jest krajem z najgorszej jakości powietrzem w UE. W Toruniu przypada 511 aut na każde 1000 mieszkańców. Organizatorzy konferencji postulują o rozszerzenie strefy płatnego parkowania w obszarze starego miasta, urealnienie kosztów parkowania, stworzenie strefy czystego transportu w obrębie zespołu staromiejskiego oraz wprowadzenie darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży. Realizacja postulatów ma doprowadzić do zmniejszenia smogu, zanieczyszczeń powietrza i hałasu.

Czas Mieszkańców i Miasto Jest Nasze chcą poprawić płynność ruchu, zwiększyć liczbe wolnych miejsc parkingowych i przeorganizować system dostaw i zaopatrzenia.

Postulujemy, aby władze zajęły się problemem polityki transportowej w kontekście smogu. W Toruniu podejmowane są działania w celu wyeliminowania niskiej emisji, ale problemem są emisje z transportu samochodowego. Apelujemy o utworzenie strefy czystego transportu i poszerzenie strefy płatnego parkowania – wymienia Beniamin Łuczyński ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Sylwia Kowalska przypomniała także o postulatach z kampanii wyborczej, które odnosiły się między innymi do kwestii parkingów buforowych.

Myślimy, że parkingi buforowe to jedno z lepszych rozwiązań. To trochę działa, jak parkingi park&ride. Świetnie sprawdzają się na przykład w trakcie Bella Skyway Festival, więc czemu nie miałyby sprawdzić się na co dzień? – pyta. – To jest proste rozwiązanie, które wymaga niewiele pracy i nakładów finansowych. Wystarczy przeorganizować jazdę autobusów.

Organizatorzy postulowali na koniec o to, by patrzeć w przyszłość i przygotować się na nadchodzące wyzwania.

Musimy wszyscy walczyć o czyste powietrze w Toruniu – podsumował Piotr Marach, społecznik z Zielonego Torunia.

4 thoughts on “Miejscy aktywiści proszą o modlitwę o czyste powietrze

  1. Trzeba zmienić sposób myślenia o mieście. Więcej mieszkania mniej jeżdzenia prywatnymi samochodami.

  2. Modlitwa mało co tu pomoże , tu trzeba wymieniać stare kopciuchy na porządne kotły ekologiczne ja osobiście polecam firmę kostrzewa

  3. modliwa modlitwą ale trzeba zacząć działać. Ja wzięłam sprawy w swoje ręce i dzięki dofinansowaniu mam ekologiczny kocioł EEI PELLETS od Kostrzewy, zredukowałam emisję smogu do minimum!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *