Archeolodzy z UMK odkryli średniowieczne miasto. To pierwsze Chełmno

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

Toruńscy archeolodzy w Starogrodzie odkryli miejsce pierwszej lokacji Chełmna z pierwszej połowy XIII w. Pozostałości średniowiecznego miasta znajdują się kilka kilometrów od dzisiejszego Chełmna.

Kolejne badania archeologiczne prowadzone w Starogrodzie przyniosły następne odkrycia. Okazuje się, że właśnie w tym miejscu, kilka kilometrów od obecnej lokalizacji, znajdowało się pierwotnie Chełmno, jedno z najstarszych miast w północnej Polsce (uzyskało prawa miejskie w 1233 r. wraz z Toruniem).

Poszukiwania pierwszej lokacji Chełmna rozpoczęły się kilkadziesiąt lat temu. Do tej pory – z różnych źródeł pisanych – wiadomo było tylko tyle, że początki istnienia miasta nie były łatwe. Zmieniano jego lokalizację. Obecne miejsce, w którym się znajduje, wybrano w 1253 r.

Pierwszą lokację Chełmna odkrył zespół archeologów z UMK na czele z dr hab. Marcinem Wiewiórą z Zakładu Archeologii Architektury, który kieruje programem badawczym dotyczącym m.in. zamków krzyżackich na ziemi chełmińskiej. Naukowcy wykorzystali do jego namierzenia metody nieinwazyjne.

Niewykluczone, że lokalizacja Chełmna była zmieniana kilkukrotnie – nawet cztery razy. Teraz naukowcy mają dowody, gdzie rozpoczęła się historia miasta. Natrafili na pozostałości m.in. średniowiecznych domów budowanych w równych odstępach, sprzączki do pasa, groty, fragmenty ceramicznych naczyń.

Pierwsza lokalizacja utrzymała się kilkanaście lat. Miasto zostało spalone podczas najazdu Świętopełka II Wielkiego. W czasie wykopalisk archeolodzy odkryli grubą warstwę spalenizny.

Źródło: PAP/RMF FM

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *