Autobusy elektryczne w Toruniu. Już wiadomo, na których liniach mają jeździć

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Miejski Zakład Komunikacji przygotowuje się do zakupu 10 autobusów elektrycznych. Zanim jednak je zamówi, powstanie studium wykonalności dla tego projektu i wniosek o jego unijne dofinansowanie.

Opracowanie studium wykonalności, czyli dokumentu oceniające i analizującego potencjał projektu, oraz opracowanie wniosku aplikacyjnego o unijną dotację to kolejne kroki zbliżające nas do pojawienia się w Toruniu pierwszych elektrycznych autobusów w komunikacji publicznej.

Te dokumenty mają powstać w najbliższych tygodniach. Z treści zapytania ofertowego możemy dowiedzieć się o rzeczach, o których do tej pory głośno się nie mówiło w kontekście zakupów tego typu pojazdów. 

MZK zamówi 10 autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą do ich ładowania. W zajezdni autobusowej przy Legionów pojawi się pięć ładowarek wolnego ładowania i dwie szybkiego ładowania. Poza tym ładowarki pojawią się w innych punktach miasta – cztery sztuki w dwóch punktach szybkiego ładowania (po dwie na pętlę).

– Przewiduje się, że autobusy elektryczne obsługiwać będą linie autobusowe o nr 34, 27 i 31. Punkty szybkiego ładowania będą zlokalizowane na pętlach: „Wrzosy I” (linie 27 i 31) oraz „Olimpijska” (linia 34), a także na zajezdni autobusowej – czytamy w dokumentacji przetargowej.

Firma, która przygotuje studium wykonalności, ma oszacować realne koszty projektu. Wszystkie opracowania ma dostarczyć miejskiej spółce w ciągu trzech miesięcy. MZK chce pozyskać unijną dotację z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a konkretnie z działania “Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach”. Konkurs o pieniądze unijne został ogłoszony w czerwcu 2018 r.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *