Autobusy nr 18 i 22 zostaną? Jest apel do prezydenta

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o planach zawieszenia przez MZK dwóch linii autobusowych – nr 18 i 22. Zmiany mają wejść w życie wraz z początkiem sierpnia. Teraz pojawiła się szansa na utrzymanie linii. Do prezydenta Michała Zaleskiego wpłynął apel w tej sprawie.

Autorami pisma do włodarza miasta są radny miejski Michał Jakubaszek, poseł Zbigniew Girzyński oraz europoseł Kosma Złotowski. W apelu zwracają oni uwagę na niepokój, jaki wywołała decyzja o zawieszeniu linii autobusowych nr 18 i 22.

– Proponowane rozwiązanie, które motywowane jest mniejszą ilością pasażerów MZK z powodu epidemii COVID-19, będzie miało niestety negatywne konsekwencje na wielu płaszczyznach funkcjonowania miasta – przestrzegają autorzy pisma.

Podkreślają istotne znaczenie obu wspomnianych linii w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Linia nr 18 jest jedyną łączącą północną i zachodnią część Torunia. W apelu czytamy, że spadek liczby pasażerów na tej linii może wynikać z zawieszenia zajęć na UMK i WSKSiM. Z kolei linia nr 22 jest podstawowym środkiem komunikacji dla osób dojeżdżających z Osiedla na Skarpie na lewobrzeże, a w szczególności Dworzec Główny i funkcjonuje niemalże od początku powstania Osiedla. Linia ma być szczególnie znacząca dla przedsiębiorców i turystów. 

Za spadkiem liczby pasażerów stać mają również zalecenia przeciwepidemiczne.

– […] zgodnie z wytycznymi i zaleceniami Głównego Inspektora  Sanitarnego mniejsza liczba pasażerów w środkach komunikacji publicznej jest nie tylko ściśle określona stosownymi przepisami, stanowiąc maksymalną dopuszczalną ilość pasażerów przypadającą na każdy pojazd. Ilość pasażerów mniejsza niż wymagane ograniczenia jest zalecana jako jeden z elementów zmniejszających ryzyko zachorowań na koronawirusa – czytamy w piśmie.

Apel o wstrzymanie decyzji o zawieszeniu kursów autobusów na liniach nr 18 i 22 ma być odpowiedzią na liczne sygnały mieszkańców.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *