Banki żywności wciąż działają, a egzaminy w szkołach niezagrożone – konferencja prezydenta Zaleskiego

Box2 Wiadomości
fot. Małgorzata Litwin

Dziś popołudniu odbyła się kolejna konferencja prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, poświęcona koronawirusowi. Tym razem mowa była o żywności i edukacji, ale też o aktualnych danych dotyczących rozprzestrzeniania się wirusa.

W Toruniu nadal mamy 3 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, z czego 2 osoby przebywają w kwarantannie domowej, a 1 w szpitalu. Kwarantanną objętych jest około 500 osób, w tym 19 osób kwarantanną zbiorową.

Prezydent poinformował również o działalności Banku Żywności, dla którego zamknięcie placówki nie było równoznaczne z zakończeniem działalności.

– Miesięcznie ze wsparcia Banku Żywności korzystało około 1 400 rodzin. Żywność z banku nadal trafia do osób, które jej potrzebują. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie skontaktował się z osobami korzystającymi z tej formy pomocy i dostarcza jedzenie z Banku Żywności do ich mieszkań – mówił Michał Zaleski.

W rozdysponowaniu pożywienia biorą udział wolontariusze. Z kolei produkty krótkoterminowe trafiły do toruńskiego Caritasu, który wykorzystuje je przy przygotowaniu obiadów rozwożonych przez Wojska Obrony Terytorialnej do korzystających z pomocy żywieniowej.

Dodatkowo, wsparcie dla potrzebujących popłynie ze szkół.

– Szkoły i przedszkola, przygotowując się do kolejnych okresów swojej działalności, nie wiedząc przed epidemią, że nie będzie tej działalności, miały zgromadzoną żywność. Dokonaliśmy jej przeglądu i inwentaryzacji. Produkty z krótkim terminem przydatności trafiły do Domu Pomocy Społecznej oraz do schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Toruniu – tłumaczył prazydent.

Przytoczył także kwestię związaną z nauczaniem zdalnym, które niedawno wystartowało w całej Polsce, a które borykać się może dziś z poblemami technicznymi. Prezydent zaapelował o cierpliwość, zwracając uwagę na wyjątkowość sytuacji. Poinformował też, na prośbę wojewódzkiego kuratora oświaty, o zbliżających się egzaminach próbnych dla uczniów.

– W dniach 30 marca – 1 kwietnia odbędzie się egzamin próbny ósmoklasistów. Będzie przeprowadzony korespondencyjnie, ma służyć rozeznaniu sytuacji uczniów. Egzamin odbywa się bez ocen – tłumaczył prezydent Michał Zaleski. – To egzamin także naszej odpowiedzialności. Jeżeli ktoś u siebie w mieszkaniu będzie przygotowywał odpowiedzi na ten egzamin, sięgając do wikipedii, czy encyklopedii, to wynik będzie miał doby, ale nie będzie to sprawdzianem jego umiejętności w rzeczywistości. Trzeba podejść do tych egzaminów jak do czegoś, co wymaga samoodpowiedzialności.

Zaznaczył także, że nie ma na razie sygnałów o tym, by zaplanowany na 21-23 kwietnia ostateczny egzamin, miał się nie odbyć. Zaapelował do uczniów, aby uczyli się tak, jakby ten egzamin miał się odbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *