Będą dopłaty do zbierania deszczówki? Znamy tematy na najbliższą sesję rady miasta

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

18 czerwca odbędzie się kolejna sesja rady miasta. Swoje propozycje tematów, które zostaną podjęte w czasie obrad przedstawił dziś prezydent Torunia Michał Zaleski. Dotacje do zbierania wód opadowych, program szczepień na HPV, czy opieka wytchnieniowa. Jakimi jeszcze tematami zajmą się radni?

Na sesji rada przyjrzy się projektowi dotyczącemu zbierania wód opadowych i roztopowych. Projekt zakłada możliwość uzyskania środków finansowych z budżetu miasta, które wesprzeć mają zbieranie deszczówki. Dostać można nawet do 80 proc. wartości przedsięwzięcia. Miasto na realizację tego projektu przygotowało 400 tys. zł. 

– Zaczynamy od kwoty większej, niż zaczynały dużo większe od Torunia miasta – mówił prezydent. – Mam nadzieję, że wzbudzi to zainteresowanie i będą chętni, aby deszczówkę w Toruniu łapać i wykorzystać ją przy zagospodarowaniu zieleni.

To nie jedyny temat poświęcony środowisku, który przedłożony zostanie na najbliższej sesji. Radni zadecydują także o nowych zasadach, w jakich odbywać by się miało potwierdzenie wymiany tzw. “kopciuchów”, na które przyznano dotację. Nie będzie już konieczności komisyjnego oglądu wymienionego pieca – można będzie zrobić to za pomocą zdjęcia. Zmiana ma być wprowadzona m.in. z uwagi na wciąż trwającą epidemię.

Kolejny projekt uchwały ma dotyczyć opieki zdrowotnej dzieci w zakresie wczesnego wykrywania wad wzroku, który ma objąć rocznie około 1,5 tys. dzieci w wieku 5 lat. 

– Koszt wyniesie około 100 tys. zł. Spodziewamy się możliwości pozyskania około 40 proc. ze środków zewnętrznych NFZ – zaznaczył prezydent.

Radni zadecydują też o losach programu szczepień przeciwko HPV na lata 2020-2025. Szczepienia mają być finansowane z budżetu miasta. Podjęty zostanie również temat opieki wytchnieniowej w ramach solidarnościowego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Ma on pomóc w odciążeniu osób zajmujących się na co dzień osobami niepełnosprawnymi, a 80 proc. kosztów ma pokryć Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Na sesji zapadnie również decyzja w sprawie zmiany budżetu miasta oraz wieloletniej prognozy finansowej. Zmiany wynikają m.in. z otrzymania zwiększonej subwencji oświatowej, czy dotacji na dofinansowanie Powiatowego Urzędu Pracy. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *