Będą tęczowe flagi na toruńskiej starówce? Tego chcą środowiska LGBT+

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Stowarzyszenie “Pracownia Różnorodności” z Torunia wystosowało do prezydenta Michała Zaleskiego petycję, aby gmina miasta Toruń wywiesiła na starówce dziesięć tęczowych flag. Toruńskie środowiska LGBT+ chcą, żeby miasto opowiedziało się po stronie nieheteronormatywnych mieszkańców.

Petycja została złożona we wtorek 15 września przez kilka organizacji z toruńskiego środowiska LGBT+, m.in. Manifę Toruńską, Marsz Równości w Toruniu i Toruńską Brygadę Feministyczną. Nadawcy pisma oczekują od prezydenta Michała Zaleskiego gestu solidarności z osobami nieheteronormatywnymi. Oczekują, że gmina miasta Toruń wywiesi na miesiąc na latarniach wokół Ratusza Staromiejskiego lub w innym reprezentacyjnym miejscu dziesięć tęczowych flag.

Wnioskowane działanie bez wątpienia wesprze wszystkie osoby nieheteronormatywne, które na co dzień zmagają się z dyskryminacją na wielu płaszczyznach. Będzie również doskonałym przesłaniem dla całej Polski, że Toruń – nawiązując do swojego dziedzictwa historycznego i kulturowego – jest miejscem otwartym dla wszystkich – argumentują autorzy petycji.

Dodają, że taki gest mógłby być dodatkowo nawiązaniem do historii Torunianina Teofila Kosińskiego, skazanego na pobyt w obozie koncentracyjnym z paragrafu, obejmującego m.in. współżycie między mężczyznami. Premiera spektaklu, opowiadającego historię miłości Kosińskiego i żołnierza Wehrmachtu, zaplanowana jest na najbliższą sobotę w teatrze Horzycy.

Motywem stworzenia petycji jest – jak podkreślają jej autorzy – kampania nietolerancji i agresji, wymierzona w osoby LGBT+ oraz wrogie i homofobiczne wypowiedzi niektórych polityków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *