Będą zmiany w stawkach podatków? Radni zajmą się sprawą w czwartek

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na najbliższym posiedzeniu rady miasta, zaplanowanym na czwartek, radni będą debatować nad projektem uchwał dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportowych.

Minister finansów ustalił, że w przyszłym roku podatki i opłaty lokalne mogą wzrosnąć maksymalnie o 3,70 proc. Mając to na uwadze, proponuję się, aby podatek od nieruchomości zajętej na cele mieszkaniowe wzrósł o 6 groszy na metrze kwadratowym (w przypadku nieruchomości o wielkości 60 m2 mieszkaniec zapłaci rocznie o 5,6 zł więcej), natomiast podatek od nieruchomości zajętej na działalność gospodarczą – o 1,10 zł na metrze kwadratowym.

Jest to konsekwencja przyjętej od 2019 r. zasady stopniowego podwyższania stawek i uzyskania w przeciągu 4 lat stawki górnej – mówi skarbnik miasta Magdalena Flisykowska.

Dla osób, które tworzą miejsca pracy lub inwestują w Toruniu, przewidziane jest – tak jak dotychczas – zwolnienie z podatku.

Planowana jest także podwyżka stawki podatku od środków transportowych: średni wzrost stawek na poziomie 2,5%, czyli w zależności od rodzaju i wielkości pojazdu, przedsiębiorca zapłaci między 1-7 zł więcej miesięcznie.

Branżę transportową traktujemy ulgowo – nasze stawki wynoszą ok. 75% tego, co Minister Finansów nazywa górną stawką. W ten sposób chcemy wesprzeć tych przedsiębiorców, ponieważ ustawodawca nie przewidział dla nich programów pomocowych – tłumaczyła skarbnik Flisykowska. – Mamy też trzy kategorie, gdzie w ogóle nie podnosimy podatków. Ma to na celu zapewnienie konkurencyjności w związku z przeprowadzonymi analizami stawek stosowanych przez sąsiednie gminy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *