Będą zmiany w Strefie Płatnego Parkowania? Zbliża się sesja Rady Miasta

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Kolejna sesja Rady Miasta już za tydzień. Prezydent Michał Zaleski tradycyjnie przedstawił swoje propozycje uchwał, którymi zajmą się radni. Wiele wskazuje na to, że kierowcy muszą przygotować się na spore zmiany. Dotychczasowe Strefy Płatnego Parkowania zostaną zmienione, a opłaty pójdą w górę. Wszystko zależy jednak od głosów radnych. Jakie są plany wobec SPP?

Po przeprowadzeniu analiz, miasto przymierza się do wprowadzenia zmian. Celem jest zwiększenie rotacji parkujących aut. Obecnie parkingi są przepełnione, zwłaszcza te najbliżej Starego Miasta. Przez ostatnie 3 lata w otoczeniu starówki pojawiło się kolejnych blisko 500 miejsc parkingowych, które najwidoczniej problemu nie rozwiązały. M.in. stąd propozycja zmian. Powstać ma Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania.

– Już we wrześniu 2019 roku przepisy ustawy zmieniły system i zasady kształtowania stref parkowania na terenie Polski. Została wprowadzona możliwość ustanowienia Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania – przypomina prezydent Michał Zaleski.

Obecnie SPP podzielona jest na dwie podstrefy: A i B. Projekt nowej uchwały wprowadzi w nich znaczne zmiany. Obszar obejmowania SPP prawie się nie zmieni. Zmieni się natomiast ich liczba. Trzeba będzie się też przyzwyczaić do nowego nazewnictwa.

Dotychczasowa podstrefa A zamieni się w Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania. Natomiast podstrefa B zostanie podzielona na Strefę Płatnego Parkowania A i Strefę Płatnego Parkowania B. Dodatkowo, do Strefy A dołączony zostanie fragment ul. Popiełuszki, od Bulwaru Filadelfijskiego, do łącznika z ul. Rybaki. Jest to na ten moment jedyna zmiana w obszarze obejmowania SPP. Niewykluczone jednak, że Strefy zostaną w niedalekiej przyszłości rozszerzone.

Obszar obejmowania ŚSPP/fot. UMT
SPP – Strefa A/fot. UMT
SPP – Strefa B/fot. UMT

Kierowcy będą musieli się też liczyć ze zmianami w opłatach za parkowanie w obrębie Stref. Dotychczas za pierwszą godzinę parkowania płaciliśmy w podstrefach A i B kolejno 3 zł i 1,5 zł. Zawarta w uchwale propozycja w większości podnosi te stawki – do 5 zł w Śródmiejskiej SPP (dotychczasowa podstrefa A), 3 zł w Strefie A i 1,5 zł w Strefie B (obie to obecnie podstrefa B). Wzrosną także ceny miesięczne abonamentu mieszkańca (we wszystkich przypadkach z 24 zł na 30 zł) czy abonamentu osoby niepełnosprawnej (z 12 zł na 15 zł). Jeszcze mniej opłacalne ma być nieopłacenie postoju. Wzrosną bowiem kary – w skrajnych przypadkach o nawet 100 zł.

Proponowane zmiany wysokości opłat/fot. UMT

Jeśli radni poprą proponowane zmiany, SPP na nowo zacznie funkcjonować od 1 kwietnia. Strefa początkowo obowiązywać będzie w dni robocze, ale najprawdopodobniej od 1 czerwca zostanie rozszerzona czasowo także o sobotę. Prezydent Michał Zaleski wprowadzenie zmian w SPP nazywa koniecznością.

– Do tego skłaniają nas opracowania, ekspertyzy i analizy, które mówią, że mamy “zapchaną” samochodami starówkę. Próbujmy ograniczyć tę ilość. To jeden kierunek myślenia. Drugi jest taki, by starać się zapewnić rotację na miejscach parkingowych. System zmiany stawki temu sprzyja – mówił prezydent.

Uchwała zmieniająca dotychczasowe funkcjonowanie Stref Płatnego Parkowania będzie jednym z punktów najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 18 lutego. Radni podejmą także m.in. uchwałę w sprawie pomocy przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty z powodu pandemii.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *