Będzie gorąco? Dziś protest na pl. Rapackiego

Wiadomości
W piątek o godz. 16.00 kolejny protest w sprawie wycinki drzew w alei św. Jana Pawła II. (Fot. Łukasz Piecyk)

W piątek między godz. 16.00 a 17.00 na pl. Mariana Rapackiego znów będzie gorąco. Społeczni Opiekunowie Drzew zapowiedzieli kontynuację protestu – tym razem przypominając, jak zmieni się ta okolica po przebudowie.

Przypomnijmy, że realizacja Bit City II na pl. Mariana Rapackiego i w al. św. Jana Pawła II zakłada połączenie pl. Niepodległości z pl. Rapackiego za pomocą nowego odcinka torowiska z przystankami zlokalizowanymi pomiędzy jezdniami. W związku z realizacją peronu przesiadkowego o wymiarach 3,5 m na 74 m miasto planuje wyciąć pierwszy szpaler lip znajdujący się wzdłuż odcinka od pl. Niepodległości do mostu im. Józefa Piłsudskiego oraz naruszy częściowo szpaler zewnętrzny w związku z realizacją ciągów pieszych i rowerowych. Zewnętrzny szpaler lip znajdzie się bezpośrednio przy dwóch pasach ruchu, oddzielony od nich asfaltową drogą dla rowerów. Obecne przejście ma 20 m długości – na każdy metr przypada 1 sekunda na liczniku. Jest to prędkość adekwatna dla osób młodych i zdrowych. Społecznicy zwracają jednak uwagę na to, że Toruń wkroczył do grupy miast „starych” i takie wskazania mogą być nieadekwatne. 

– Apelujemy do kierowców i pieszych, by zrozumieli, że walczymy również o ich prawa – czytamy na stronie protestu. – Po przebudowie al. św. Jana Pawła II dystans dla pieszych na przejściu zwiększy się o minimum dwa pasy ruchu, co spowoduje, że kierowcy będą stali dużo dłużej na światłach niż teraz. I ten czas będzie się wydłużał… Dlaczego? Społeczeństwo Torunia gwałtownie się starzeje i projektowana na przejściach prędkość pieszych 1 m/s jest nieadekwatna dla osób poruszających się o kulach, balkonikach czy po prostu starszych. Według opracowań naukowych senior o lasce potrzebuje już dwukrotnie więcej czasu na pokonanie tego samego dystansu. Przebudowa nie usprawni ruchu samochodowego – wręcz przeciwnie, wydłuży korki! Pojawią się kolejne przejścia dla pieszych, którzy będą spieszyli się na tramwaj lub autobus zatrzymujący się na środku jezdni. Czy wszyscy będą czekali na zielone? Pasażerowie komunikacji miejskiej będą smażyć się w upalne dni w oparach spalin z wszystkich stron – zarówno od strony czterech pasów ruchu, jak i dwóch pasów autobusowo-tramwajowych. To nonsens! Mamy w mieście 144 tys. pojazdów i ogromny tranzyt – wszystko będzie utykać właśnie w tym punkcie.

Po proteście organizatorzy zapraszają do wspólnego pikniku pod lipami. 

1 thought on “Będzie gorąco? Dziś protest na pl. Rapackiego

  1. Ten projekt jest super,będą 3 przejścia dla pieszych ze światłami ,więc kierowcy będą jechali 10-20 km/h ,a nie jak teraz 50-70 km/h i więcej. Fakt drzew szkoda ,ale przejść jak najwięcej .W końcu to starówka ,turystów miliony w ciągu roku ,muszą bezpiecznie sie przemieszczać po mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *