Będzie referendum w sprawie ECF Camerimage? Jest petycja

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Powstała petycja o przeprowadzenie referendum w sprawie budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Pismo do przewodniczącego rady miasta Marcina Czyżniewskiego złożyli dziś w toruńskim magistracie przedstawiciele Zielonego Torunia oraz Obywatelskiego Torunia.

– Nie może być tak, że konsultuje się przedsięwzięcia za 20 tys. zł, a nie konsultuje się przedsięwzięć za 200 mln zł. Naszym pierwszym krokiem będzie petycja w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego na wniosek mieszkańców Torunia, w sprawie dofinansowania budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage z budżetu gminy – mówił tuż przed złożeniem petycji Ryszard Mosiołek z Obywatelskiego Torunia.

Autorzy pisma zwracali uwagę na brak konkretnych informacji na temat funkcjonowania obiektu. Problemem ma być także wysoki koszt przedsięwzięcia. 

– W tym roku deficyt wzrósł o 106 mln zł. Na 900 miast w Polsce, znajdujemy się na 5 miejscu, jeśli chodzi o zadłużenie – podkreślał Dominik Kosobucki z Obywatelskiego Torunia. – Wydawanie kolejnych 200 mln zł na budynek, gdzie festiwal będzie trwał tydzień, jest po prostu zbędne. Mamy infrastrukturę do przeprowadzenia go – Jordanki, hala na Bema. Mamy budynki, żeby ten festiwal mógł odbywać się w dobrych warunkach.

Wspomniał także o stratach, jakie przynoszą istniejące już Centrum Sztuki Współczesnej, Motoarena i CKK Jordanki. 

– Do każdego z tych budynków rok w rok dokładamy. Dlaczego mamy więc budować kolejny budynek na festiwal, który będzie trwał tydzień i dalej będziemy mieli dokładać do tego z naszych podatków – dodawał.

– Chcemy żeby ta decyzja została z mieszkańcami skonsultowana – mówił Piotr Marach z Zielonego Torunia. – Pandemia powoduje, że inwestycje w mieście zostają ograniczane, by nie powiększać deficytu budżetowego. Widzieliśmy na ostatnich sesjach rady miasta jak radni głosowali nad ograniczeniem programu budowy dróg lokalnych, który został ograniczony również bez konsultacji z mieszkańcami. Stąd też nasz sprzeciw. 

Poniżej treść złożonej petycji:

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *