Będzie zwolnienie z podatku od nieruchomości. Wiemy, dla kogo

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Przedsiębiorcy z Torunia, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w wyniku obostrzeń epidemicznych, będą mogli wnioskować o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Chodzi m.in. o restauratorów, hotelarzy, artystów, a także właścicieli siłowni i klubów fitness. Możliwe będzie także przesunięcie terminu płatności rat tego podatku.

Toruńscy radni na dzisiejszej sesji zdecydowali o kontynuowaniu w roku 2021 programu pomocowego dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy z Torunia będą mogli wnioskować o zwolnienie z podatku od nieruchomości za marzec, kwiecień, maj i czerwiec 2021 r., jeżeli w II półroczu 2020 r. ich przychody spadły o co najmniej 40 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r.

Programem pomocowym zostaną objęci właściciele punktów gastronomicznych oraz hoteli i innych obiektów zakwaterowania; organizatorzy targów, wystaw, kongresów; osoby, prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką oraz osoby, prowadzące działalność usługową związaną z poprawą kondycji fizycznej. Na sesji do projektu uchwały wpłynęła autopoprawka, w której zaproponowano rozszerzenie katalogu kodów PKD, które będzie obejmować zwolnienie z podatku od nieruchomości. Radni zgodzili się, aby do tej listy dołączyć obiekty krótkiego zakwaterowania, działalność związaną z przygotowywaniem napojów, działalność pilotów wycieczek, usługi rezerwacji hoteli i środków transportu, działalność muzeów, działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej. Pomoc obejmie także prywatnych przewoźników autobusowych, agentów i pośredników turystycznych i osoby, zajmujące się działalnością, związaną z funkcjonowaniem obiektów historycznych.

Szacuje się, że budżet gminy miasta Toruń zostanie w związku ze zwolnieniem części przedsiębiorców z podatku od nieruchomości uszczuplony o ok. 2,4 mln zł.

Przedsiębiorcy, których przychody spadły o co najmniej 15 proc. w ciągu dwóch wybranych miesięcy od lipca 2020 r. do stycznia 2021 r., będą mogli z kolei wnioskować o przesunięcie terminu płatności rat podatku od nieruchomości za marzec, kwiecień, maj i czerwiec 2021 r. Odroczone raty przedsiębiorcy będą musieli opłacić maks. do 31 października 2021 r.

Tagged

2 thoughts on “Będzie zwolnienie z podatku od nieruchomości. Wiemy, dla kogo

 1. Uszczuplony budżet miasta? W 2020 roku ponad 5 miesięcy gastronomia w Toruniu nie mogła działać. Podobnie jak w całej Polsce, ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid 19. W tym okresie Miasto Toruń pobierało od gastronomów podatek od nieruchomości jak i opłatę koncesyjną za handel alkoholem.. Przypomnę, że podatek od nieruchomości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza, jest wielokrotnie wyższy od standardowego. W 2021 Miasto Toruń nalega również na to, aby mimo zakazu działalności gastronomii, przedsiębiorcy z tej branży zapłacili koncesję za handel alkoholem. Myślę, że nie można w tym przypadku pisać o uszczupleniu budżetu miasta. Trudno też nazywać programem pomocowym pobierania podatków za działalność, której się zabrania. To tworzenie mitów opartych na demagogii.

  1. To są tematy, o ktòrych wreście trzeba rozmawiać i uregulować.
   Dość opłat za koncesję od
   “STANU WOJENNEGO”!
   Podatek od nieruchomości, w ktòrej prowadzona jest działalność gospodarcza, nie należy się gminie w pełnej wysokości, w obecnej sytuacji.
   Znam wypowiedzi, że nie mogą zmniejszyć lub zaniechać poboru opłat za koncesję-
   -ale mogą zrekompensować.
   Niestety nie mòwią o tym gastronomikom, czy też publiczności.
   Te opłaty, to utrzymanie dla urzędnikòw i…
   O TO CHODZI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *