Bezpieczny maluch w podróży

Box2 Materiały partnera

W Toruniu został otwarty sklep BoboWózki. Eksperci z salonu nie tylko doradzą w wyborze odpowiedniego fotelika dla dziecka, ale także prawidłowo go zamontują.

Prawidłowo dobrany fotelik samochodowy dla dziecka to gwarancja bezpieczeństwa najmłodszego pasażera. Rodzic musi zwrócić uwagę na wiele czynników. Ważne są nie tylko wzrost i waga dziecka, ale także sposób montażu, zgodny z wymaganiami producenta. W takich kwestiach nie warto ryzykować – lepiej zdać się na doświadczenie ekspertów.

BoboWózki to największa w Polsce sieć sklepów z artykułami dziecięcymi. Marka została stworzona w 2004 r. i od tego czasu prężnie rozwija swoją ofertę fotelików samochodowych i wózków dla dzieci. W regionie kujawsko-pomorskim pierwszy sklep BoboWózki został otwarty w 2015 r. w Bydgoszczy. Od samego początku stawiał na bezpieczeństwo dzieci w trakcie podróży, polecając tylko atestowane foteliki samochodowe i uświadamiając rodziców, jak należy przewozić swoje pociechy w samochodzie.

– Wielu klientów z Torunia przyjeżdżało do Bydgoszczy na profesjonalny dobór fotelików, dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców i otworzyliśmy kolejny sklep w Toruniu – opowiada Marcin Chojnacki, współwłaściciel sklepu BoboWózki.

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi, stosowanie fotelików samochodowych jest obowiązkowe dla wszystkich dzieci o wzroście poniżej 150 cm. Foteliki samochodowe muszą być używane do czasu, gdy dziecko urośnie na tyle, by mogło używać trzypunktowych pasów samochodowych.

– Fotelik kupujemy na wypadek wypadku. To jest najważniejsza rzecz, jaką powinien sobie uświadomić rodzic. Głównym zadaniem fotelika jest ochrona zdrowia i życia dziecka w trakcie wypadku drogowego – podkreśla Marcin Chojnacki.

Najlepszym rozwiązaniem jest, aby dziecko w ciągu pierwszych 10-12 lat posiadało trzy foteliki, dopasowane do aktualnego wzrostu i wagi. Pierwszy fotelik samochodowy 0-13 kg obowiązuje od urodzenia dziecka do ok. 12. miesiąca życia. Po ukończeniu 1. roku życia rodzice mogą zdecydować się na drugą kategorię fotelików 9-18 kg lub 9-25 kg. Takich fotelików należy używać do ukończenia przez dziecko 4. roku życia, osiągnięcia wagi 18-25 kg lub osiągnięcia wzrostu 105 cm. Występują wśród nich m.in. foteliki obrotowe 360o oraz RWF (tyłem do kierunku jazdy). Ostatnia kategoria to foteliki 15-36 kg, które mogą służyć dzieciom o wzroście od 105 cm do nawet 150 cm. Dostosowanie fotelika do wagi, wieku i wzrostu dziecka to jednak nie wszystko. Pod uwagę należy wziąć także wiele innych czynników, m.in. odpowiednie ułożenie pasów do wzrostu dziecka, wysokość zagłówka, kąt fotelika po zamontowaniu w aucie czy prawidłowy montaż, zgodny z wymaganiami producenta. Foteliki muszą być również zgodne z aktualną normą europejską i-Size (R129) lub ECE R44-04. Warto też zwrócić uwagę, czy posiadają dodatkowe badania, wykonane w niezależnych instytucjach konsumenckich, takich jak ADAC lub TestPlus. Nie mniej istotne jest odpowiednie zamontowanie fotelika samochodowego. Nie powinien być on m.in. zamontowany na przednim siedzeniu auta, jeżeli jest w nim aktywna poduszka powietrzna. Prawidłowy dobór i zainstalowanie fotelika to nie lada wyzwanie. Bagatelizowanie tego zagadnienia zmniejsza poziom bezpieczeństwa dziecka w trakcie podróży. Rozwiązaniem problemu może być wizyta w profesjonalnym sklepie. Eksperci z toruńskiego salonu BoboWózki służą pomocą przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 81a.

Jak zaplanować zakup fotelika w 5 krokach?

Dobierz fotelik do wzrostu i wagi dziecka. Do 12. roku życia dziecko powinno użytkować trzy kategorie fotelików: 0-13 kg, 9-18 kg lub 9-25 kg oraz 15-36 kg. Dzieci muszą używać fotelika do momentu, gdy osiągną wzrost 150 cm.
Przymierz dziecko do fotelika. W tym kroku trzeba zwrócić uwagę m.in. na zakres regulacji zagłówka czy odpowiednie ułożenie pasów przytrzymujących dziecko.
Przymierz i dopasuj fotelik do auta. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim zalecenia producenta. Szczególną uwagę należy poświęcić fotelikom z tzw. systemem ISOFIX oraz fotelikom RWF.
Skorzystaj z wiedzy ekspertów. Specjaliści z toruńskiego sklepu BoboWózki to osoby z ponad 10-letnim doświadczeniem. Ich fachowa wiedza i umiejętności to gwarancja idealnego dopasowania i zamontowania fotelika dziecięcego.
Wybierz fotelik zgodny z normą i niezależnymi testami. Foteliki powinny być zgodne z europejską normą i-Size (R129) lub ECE R44-04, a także posiadać dodatkowe badania, np. ADAC lub TestPlus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *