Bezpłatne badania w kierunku WZW. Ruszyły zapisy

Box2 Wiadomości Województwo box
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

2,6 tys. mieszkańców województwa zostanie bezpłatnie przebadanych pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Zapisy w ramach siódmej edycji przygotowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu programu już ruszyły.

– Wirusowe zapalenie wątroby to poważne schorzenie. Zachęcamy do udziału w naszych badaniach profilaktycznych, ponieważ wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia – mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W ramach marszałkowskiego programu oferowany jest udział w darmowych badaniach profilaktycznych, a także zajęciach edukacyjnych z zakresu zakażeń WZW B i C. Do programu mogą dołączyć osoby, u których nie stwierdzono wcześniej WZW i które zamieszkują tereny samorządów będących partnerami programu. W tym roku partnerami jest 27 miast, gmin i powiatów z terenu województwa, które pokrywają połowę kosztów. Listę samorządów wraz z numerami telefonów znaleźć można tutaj. Badanie przeprowadzane będą w miejscach wskazanych przez realizatorów, przy zachowaniu sanitarnego reżimu. W latach 2013-2018 w ramach programu przebadano 23 844 osoby.

Łączny budżet programu to ponad 110 tys. zł, w tym blisko 86 tys. zł to środki wojewódzkiego samorządu. Koordynacją przedsięwzięcia zajmuje się Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy, który zajmował się tym również w zeszłym roku.

To nie jedyny program profilaktyki zdrowotnej prowadzony przez Urząd Marszałkowski w tym roku. Kontynuowane są także badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej, program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, program profilaktyki upadków, a także szczepienia przeciw pneumokokom.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *