Bezrobotnych w Toruniu przybywa, ofert pracy jest mniej. Aktualna sytuacja gospodarcza

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na terenie Torunia jest 27 tys. podmiotów gospodarczych. W ewidencji działalności gospodarczej zarejestrowanych jest 17.4 tys. przedsiębiorców. Od marca do maja zlikwidowano 91 firm. Co zaskakujące, to mniej niż w poprzednim roku, kiedy wyrejestrowano 208 firm. Prezydent Michał Zaleski potwierdza jednak, że kryzys gospodarczy jest widoczny.

W miesiącach marzec, kwiecień i maj w Toruniu zarejestrowano 229 nowych firm, czyli o 63 podmioty mniej niż w zeszłym roku. Okazuje się także, że toruńscy przedsiębiorcy wolą zawiesić działalność i poczekać na rozwój sytuacji, niż od razu likwidować firmy. W tym roku aż 355 firm zawiesiło swoją działalność. Rok wcześniej było to zaledwie 120 firm. Do tej pory już nieco ponad 100 firm wznowiło swoją działalność, co może wskazywać na pewne ożywienie gospodarcze.

Przedsiębiorcy z Torunia mogą liczyć na pomoc z Powiatowego Urzędu Pracy, który realizuje wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Złożono już ponad 11.7 tys. wniosków o mikropożyczki, z których rozpatrzono już 62 proc. – większość pozytywnie. Na konta przedsiębiorców w ramach mikropożyczek wpłynęło już 33 mln zł. Przedsiębiorcy złożyli też ponad 1 tys. wniosków o dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności, z których rozpatrzono już 40 proc. i wypłacono w ich ramach 0.5 mln zł. Do PUP złożono także 778 wniosków o dofinansowania do wynagrodzeń i składek ZUS (rozpatrzono 81 proc. z nich) oraz 31 wniosków o takie same dofinansowania od organizacji pozarządowych (rozpatrzono 87 proc. z nich).

Wyraźnie wrasta liczba osób chętnych do rejestracji jako bezrobotni. Niestety, jednocześnie ubywa ofert pracy. W zeszłym roku w miesiącach marzec-maj pojawiało się ok. 600/700 nowych ofert pracy każdego miesiąca. W marcu tego roku pojawiło się zaledwie 200 nowych ofert pracy, w kwietniu nieco ponad 200, a w maju ok. 400.

Toruńscy przedsiębiorcy mogą także wnioskować o przesunięcie terminu płatności rat podatku od nieruchomości lub o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Najwięcej takich wniosków wpływa od branży gastronomicznej, hotelarskiej i usługowej. Przedsiębiorcy, wynajmujący lokale użytkowe od gminy miasta Toruń, mogą także wnioskować o odroczenie lub umorzenie należności z tytułu czynszu najmu.

Prezydent Michał Zaleski przypomniał także, że od 5 czerwca obniżona została stawka czynszu dla najemców lokali gminnych do 50 proc. za czerwiec i lipiec. Obniżono też stawki najmu terenów pod ogródki gastronomiczne. Miasto planuje także obniżenie czynszów dla osób, prowadzących stoiska handlowe na starówce, m.in. warzywne, kwiatowe czy z pamiątkami.

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent nawiązał także do kontrolnych badań w kierunku koronawirusa wśród pracowników żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Łącznie przebadanych zostało 849 pracowników. U 30 z nich wyniki były dodatnie lub niepewne, dlatego konieczne było w ich przypadku wykonanie dodatkowych badań genetycznych. Okazało się, że wszystkie badania genetyczne dały wynik negatywny.

W chwili obecnej w Toruniu i powiecie toruńskim jest 140 osób zakażonych. Do zdrowia powróciło już 113 osób, a na kwarantannie przebywa 174 osób. Ponad 300 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Z powodu zakażenia COVID-19 zmarło już w naszym regionie 17 osób.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *