Biotyna. Czy rzeczywiście jest tak ważna?

Box1 Materiały partnera

Kto z nas nie marzy o zdrowych, lśniących i pięknych włosach? Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiego celu jest odpowiednie uzupełnienie biotyny.  Jak to zrobić w bezpieczny sposób? I czym tak naprawdę jest biotyna? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Biotyna czy witamina B7?

Zarówno jedno, jak i drugie określenie jest prawidłowe. Biotyna zalicza się do witamin z grupy B. Określana jest także jako witamina H. W języku niemieckim nazwa wywodzi się od rzeczownika “haut”. Słowo to odnosi się do skóry. Nie jest to przypadkowe, witamina B7 ma bardzo duży wpływ na to, jak prezentują się nasze włosy, skóra i paznokcie. Niedobór biotyny jest sygnalizowany przez nasz wygląd.

U dorosłego człowieka zapotrzebowanie na witaminę H wynosi 30-100 µg. Trudno jednak o przedawkowanie, ponieważ nadmierne ilości witaminy B7 zazwyczaj wydalane są z moczem. Nie zmienia to jednak faktu, że w sytuacji, kiedy decydujemy się na jej suplementację, musimy ściśle przestrzegać zaleceń producenta takiego środka.

Kiedy dochodzi do niedoboru biotyny? Co sygnalizuje taki stan?

Jednym ze sposobów na pozbycie się biotyny z organizmu jest zastosowanie restrykcyjnej diety. Zwłaszcza ubogiej w produkty pochodzenia roślinnego. Dodatkowo jej poziom pogarsza spożywanie alkoholu. Niestety także i przyjmowane przez nas leki mogą działać tu na minus. Co do nich należy? Są to m.in. antybiotyki, które mogą zaburzyć skład flory jelitowej. Biotyna jest bowiem syntetyzowana właśnie w tej części naszego ciała. Do niedoboru mogą ponadto doprowadzić leki przeciwdrgawkowe.

Zbyt mała ilość biotyny w organizmie sygnalizowana jest przez naszą skórę. Staje się ona matowa, jest w zdecydowanie gorszej kondycji, może zacząć się łuszczyć. Włosy natomiast zaczynają wypadać, są bardziej przerzedzone, tracą sprężystość. Niekiedy nawet siwieją. Podobnie paznokcie prezentują się gorzej, kiedy poziom biotyny jest zbyt niski. Stają się łamliwe, rozdwajają się i nie są tak twarde, jak dawniej.

Niedobór biotyny może jednocześnie dodatkowo wpływać na niektóre organy naszego ciała. W tym przypadku jest to tarczyca. Oprócz tego witamina H razem z K bierze udział w procesach syntezy trombiny, która wpływa na proces krzepnięcia krwi.

Jak suplementować biotynę?

Przede wszystkim warto wyeliminować czynniki, które prowadzą do niedoboru tego składnika. Zapytaj swojego lekarza, czy lekarstwa, które przyjmujesz, mają wpływ na poziom biotyny. Dowiedz się, czy konieczne jest wykonywanie badań kontrolnych. Oprócz tego zmień złe przyzwyczajenia i zadbaj o zbilansowaną dietę. Rozważ suplementację biotyny. W jakiej ilości? Zależy to od konkretnego produktu. Szczegółowe informacje znajdziesz na dołączonej ulotce.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *