Bohaterska Martynka z Torunia. Uratowała nieprzytomnego człowieka

Box2 Wiadomości
Fot. Urząd Miasta Torunia

Ma dopiero 9 lat, ale wykazała się prawdziwą przytomnością umysłu, której wielu dorosłych mogłoby pozazdrościć. Wychodząc z szatni zobaczyła na szkolnym korytarzu leżącego człowieka, który stracił przytomność. Zareagowała natychmiast. “Jesteśmy z niej bardzo dumni”, mówi dyrekcja szkoły i rodzice.

Dziewczynka widząc nieprzytomnego pracownika szkoły, nie przestraszyła się. Zachowała zimną krew. Od razu opowiedziała o zdarzeniu pierwszej napotkanej osobie dorosłej i poprosiła o pomoc szkolną pielęgniarkę. Natychmiastowa reakcja 9-letnej Martynki Góralskiej pomogła uratować pracownika szkoły.

W takich wypadkach liczą się sekundy i dzięki szybkiej pomocy udało się przywrócić wszystkie funkcje życiowe poszkodowanemu – opowiada Izabela Skrzyniarz, wicedyrektor ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu, do której uczęszcza dziewczynka. – Martynka wykazała się bardzo dużą odpowiedzialnością. Mogła się wystraszyć, mogła udawać, że nie widzi, a zareagowała natychmiast z dużą przytomnością umysłu. Zachowała rozsądek i podjęła racjonalną decyzję. Jesteśmy z niej bardzo dumni.

Placówka prowadzi dla swoich uczniów regularne działania profilaktyczne, m.in. kursy pierwszej pomocy czy kółko “Mały ratownik”.

Teraz widzimy, że takie działania przynoszą efekty – dodaje wicedyrektor Izabela Skrzyniarz.

Duma rozpiera także rodziców.

Oczywiście, jesteśmy z córki bardzo dumni, cieszymy się, że taka reakcja była dla niej naturalna i spontaniczna, bo właśnie w takim duchu staramy się ją wychowywać – podkreśla tata dziewczynki.

Martynka przez ostatnie kilka dni spotkała się z wieloma wyrazami uznania. Za bohaterskie zachowanie nagrodził ją m.in. prezydent Michał Zaleski, przekazując list gratulacyjny i grę Monopoly.

Odbieram takie zachowanie z podziwem dla Twojej wrażliwości i postawy godnej naśladowania – pisał w liście do dziewczynki prezydent Michał Zaleski.

Mała bohaterka do podziękowań podchodzi jednak z dużą skromnością. Martynka cały czas podkreśla, jak przekazała nam dyrekcja szkoły, że najważniejsze jest dla niej to, że udało się uratować poszkodowaną osobę.

Tagged

2 thoughts on “Bohaterska Martynka z Torunia. Uratowała nieprzytomnego człowieka

  1. uwaga…uwaga..- …..mamy stan “epidemii”……….-…..Media gadzinowe pokroju m.in. wyborczej i DD Toruń, oraz politycy rozsiewają “wirusa” covidowej paniki i strachu…….Wyłącz Telewizor ….włącz samo-myślenie…..Zdejmij kaganiec…..wyjdź na świeże powietrze – jesteś wolnym człowiekiem, a nie mumią , kukłą do kagańcowania…….

  2. A dlaczego ta dziewczynka jest w ….masce?
    barbarzyństwo – dziewczynka jako dziecko potrzebuje swodobnie oddychać – z szacunkiem dla jej dokonania, ale smutne , że rodzice albo szkoła zostawili swoje mózgi i samo-myślenie na cividowy ekranie Telewizora i na łamach “gazety wyborczej”….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *