Borys: Przez pandemię przeszliśmy dość stabilnie [WYWIAD]

Box2 Wiadomości Wywiady
fot. Łukasz Piecyk (drugi z lewej - Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju)

O gospodarce po pandemii oraz atmosferze na Welconomy Forum z prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju, Pawłem Borysem, rozmawiał Arkadiusz Włodarski.

Jest Pan prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju od 5 lat. Co przez ten czas udało się zrobić dla województwa kujawsko-pomorskiego?

REKLAMA

Polski Fundusz Rozwoju służy przede wszystkim temu, aby wspierać przedsiębiorców. W tym okresie finansowaliśmy szereg projektów inwestycyjnych czy też niektóre firmy z tego regionu, jak na przykład bydgoską Pesę. Nie spodziewaliśmy się natomiast, że w tak dużym zakresie będziemy musieli działać w czasie pandemii. W ramach programu Tarczy Finansowej PFR udzieliliśmy pomocy kilkudziesięciu tysiącom firm z województwa kujawsko-pomorskiego. Mam nadzieję, że to wsparcie pomogło tym firmom przejść bezpiecznie przez ten najtrudniejszy okres kryzysu i pandemii.

Co Pańskim zdaniem było najtrudniejsze w ciągu ostatniego roku od rozpoczęcia pandemii?

Najtrudniejszym momentem był drugi kwartał ubiegłego roku, ponieważ pandemia stanowiła dla wszystkich zaskoczenie. Zwłaszcza mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa nie były przygotowane finansowo do tego, by zmierzyć się z zamknięciem gospodarki i największą recesją od trzech dekad. Dlatego wspólnie z innymi instytucjami przystąpiliśmy do szybkiego wdrażania programu pomocowego, jakim była Tarcza Antykryzysowa. Z PFRu taką pomoc otrzymała ponad połowa firm w Polsce. Co ważne, środki docierały w ciągu około dwóch dni od złożenia wniosku co powodowało, że czuły się bezpiecznie. Możemy w tej chwili mówić o tym, że polska gospodarka przeszła dość stabilnie przez ten okres. Mamy dobre perspektywy wzrostu gospodarczego. Możemy nawet powiedzieć, że wychodzimy z pandemii boomem, który zaowocuje wzrostem rzędu 5 proc. rocznej. Patrzymy z większym optymizmem na perspektywy gospodarcze, mając nadzieję, że program szczepień w pełni ustabilizuje sytuację zdrowotną.

Jeśli nadejdzie to, czego nie chcemy, czyli czwarta fala i jeśli spowoduje ona ponowne zamknięcie gospodarki, to czy Fundusz jest na to przygotowany?

Wszyscy mamy nadzieję, że do zamknięcia gospodarki nie dojdzie, jednak jeśli miałoby się stać inaczej, to oczywiście Polski Fundusz Rozwoju jest gotowy aby dalej działać, jeśli rząd podejmie takie decyzje.

Jak Pan oceni projekty składające się na Polski Nowy Ład, czy mogą one pobudzić rozwój polskiej gospodarki?

Mamy przed sobą okres w którym Polska będzie miała bardzo znaczące środki, pochodzące zarówno ze środków krajowych, jak i unijnych. To może sprzyjać temu, aby Polska stała się kolejnym planem budowy w najbliższych 3 latach, czyli żeby doszło do kolejnej fali inwestycyjnej. Dobrze, że Polski Ład nadaje kierunki tym inwestycjom, wyznacza priorytety związane ze służbą zdrowia, cyfryzacją, rynkiem mieszkaniowym, poprawą infrastruktury drogowej i kolejowej. Połączenie źródeł finansowania z ciekawym, dobrym programem może spowodować to, że rzeczywiście wykonamy skok rozwojowy w najbliższych latach.

Jaka jest Pańskim zdaniem atmosfera na tegorocznym Welconomy Forum in Toruń? Wiemy że odbywa się w innym terminie niż zazwyczaj.

Cieszę się, że tegoroczne forum doszło do skutku w takiej bezpiecznej sytuacji zdrowotnej. Myślę, że z dotychczasowych dyskusji widać umiarkowany optymizm co do przyszłości. Wszyscy mają nadzieję, że sytuacja zdrowotna się ustabilizuje, ale warto zachęcać do szczepień. Dobrze wyglądały perspektywy inwestycyjne, dużo tutaj jest dyskusji o konieczności inwestowania w transformację energetyczną, jak również w inwestycje lokalne. Na pewno jest to ciekawe forum wymiany opinii na temat tego, co przyniosła pandemia i co powinno być priorytetem na przyszłe lata.

Tagged

1 thought on “Borys: Przez pandemię przeszliśmy dość stabilnie [WYWIAD]

  1. przepraszam…”pandemia” czego ?? koronawirusa?
    do tej pory nie wyizolowanego laboratoryjnie? którego śmiertelność wynosi 0,047% ? który nie został do tej pory nawet wpisany na listę chorób zakaźnych? Na którego, wg danych MZ zmarły dwie osoby w wieku 1-17, oraz 276 dorosłych ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.