Budowa ECFC w Toruniu. Rządowy projekt uchwały przyjęty

Box1 Wiadomości
Gala zamknięcia EnergaCAMERIMAGE 2019. Fot. Łukasz Piecyk

Wczoraj wieczorem Iwona Michałek, poseł na Sejm RP, poinformowała, że członkowie Stałego Komitetu Rady Ministrów przyjęli projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia wieloletniego programu pn.: „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage” w Toruniu.

Zgodę na utworzenie Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage toruńscy radni wyrazili w październiku 2019 r. ECFC ma powstać jako wspólna instytucja Skarbu Państwa, gminy miasta Toruń i Fundacji „Tumult”. Na realizację przedsięwzięcia z państwowej kasy ma zostać wyłożone 400 mln zł. Toruń ma dołożyć do tej sumy 200 mln zł. Miasto przekazało już 2 ha gruntu pod budowę. Budynek ma powstać obok CSW i CKK Jordanki. Ostateczna decyzja o finansowaniu inwestycji ze środków rządowych miała zostać podjęta do 30 czerwca 2020 r. Termin został jednak wydłużony do 30 września 2020 r.

Wczoraj wieczorem posłanka Iwona Michałek w mediach społecznościowych poinformowała, że rządowy projekt uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu budowy ECFC został przyjęty.

To kolejny krok, który pozwala wierzyć, że decyzję o finansowaniu tej instytucji ze środków rządowych, poznamy do końca września, zgodnie z zapisem uchwały, podjętej przed Radę Miasta Torunia – ocenia prezydent Michał Zaleski.

Posłanka Iwona Michałek podkreślała, że budowa ECFC to “wzmocnienie polskiego potencjału filmowego, ale także wzrost atrakcyjności polskiego rynku i przyciągnięcie filmowców z całego świata”.

Piękna inicjatywa, korzystna dla regionu i całej Polski, ponieważ jest to festiwal filmowy znany i znakomicie oceniany przez całe środowisko filmowe na całym świecie – podsumowuje Iwona Michałek.

Na realizację inwestycji w 2021 r. przeznaczono 32 mln zł. ECFC ma powstać do 2025 r.

Tagged

1 thought on “Budowa ECFC w Toruniu. Rządowy projekt uchwały przyjęty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *