Budżet miasta pierwszy raz będzie konsultowany. Jak to będzie wyglądać?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W dwóch turach – wiosennej i jesiennej – odbędą się konsultacje budżetu miasta na 2020 r. i wieloletniej prognozy finansowej Torunia na lata 2020-2044. Pierwszy raz odbędzie się to w takiej formule. Konsultacje ruszają jutro wraz z cyklem spotkań na osiedlach.

W tym roku po raz pierwszy magistrat będzie konsultować z mieszkańcami Torunia projekt budżetu miasta i wieloletnią prognozę finansową. Nie oznacza to, że do tej pory pozycje budżetowe nie były uzgadniane z mieszkańcami. Torunianie mogli je zgłaszać podczas zimowo-wiosennych spotkań na osiedlach oraz w listopadzie i grudniu – pomiędzy pierwszym a drugim czytaniem projektów uchwał.

Teraz nie będzie inaczej, ale konsultacje społeczne będą mieć bardziej sformalizowany charakter. Rozpoczną się już jutro wraz z corocznym cyklem spotkań prezydenta Torunia z mieszkańcami.

“Zapraszamy wszystkich mieszkańców do składania swoich propozycji do budżetu na przyszły rok. Konsultacje mają na celu zebranie od torunian pomysłów, które zostaną wykorzystane w dalszych etapach pracy nad projektami tych ważnych dla miasta dokumentów” – zachęcają miejscy urzędnicy.

Podczas spotkań w 13 okręgach będą organizowane warsztaty, podczas których każdy zainteresowany będzie mógł, pracując przy mapie, złożyć swoje budżetowe propozycje. Będą się one rozpoczynać o godz. 17 – godzinę przed osiedlowymi spotkaniami.

W kolejnej, prezentacyjnej części zebrań będzie można się zapoznać z podstawowymi zasadami tworzenia budżetu miasta. Podczas warsztatów uczniowie toruńskich szkół będą zaś tworzyć dziecięce mapy pomysłów dla naszego miasta.

Po zakończeniu cyklu spotkań z mieszkańcami wszystkie zgłoszone pomysły zostaną przeanalizowane pod kątem możliwości realizacji i wprowadzenia ich do planów budżetowych na rok 2020.

Urzędnicy w ramach pierwszej odsłony konsultacji czekają na propozycje do 30 kwietnia – można je przesyłać na adres: konsultacje@um.torun.pl.

Drugi etap konsultacji budżetowych odbędzie się jesienią 2019 r. Jak informuje magistrat, ich termin zostanie podany z odpowiednim wyprzedzeniem.

Harmonogram osiedlowych spotkań znajdziecie w poniższym artykule:

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *