Budżet miasta przyjęty. Wszyscy radni byli za

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Już dawno nie było takiej jednomyślności w przypadku budżetu miasta. Radni na czwartkowej sesji jednomyślnie uchwalili plan dochodów i wydatków na 2019 r. oraz wieloletnią prognozę finansową miasta na lata 2019-2044. Na inwestycje w tym roku wydamy 340 mln zł.

1,2 mld zł dochodów i 1,35 mld zł wydatków oraz 154-milionowy deficyt – tak wygląda budżet miasta na 2019 r. Ostateczna wersja planu dochodów i wydatków na ten rok różni się nieco od pierwszej, przekazanej toruńskim radnym w połowie listopada. O jakie zmiany chodzi?

Dochody i wydatki zwiększyły się o taką samą sumę – nieco ponad 12 mln zł. Powód? W budżecie miasta zostały uwzględnione wnioski składane przez mieszkańców, radnych, rady okręgów czy organizacje pozarządowe.

– Rozpatrzyliśmy 437 wniosków – mówi skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. – To rekordowa ilość. 61 wniosków nie dotyczyło budżetu miasta. Uwzględniliśmy w budżecie 386 propozycji, czyli ponad 70 proc. Od listopada pojawiły się też dodatkowe dochody.

Chodzi m.in. o pieniądze na miękkie projekty (edukacyjne, dla rodzin dysfunkcyjnych lub terapię dla niepełnosprawnych intelektualnie w ogrodzie zoobotanicznym).

Realizacja zgłoszonych do budżetu miasta wniosków pochłonie ok. 7 mln zł. Pula na program poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów wzrośnie do 3,3 mln zł (w 2017 i 2018 r. miasto wydawało na ten cel ok. 1,8 mln zł). Miasto więcej wyda także na budowę parkingów, zatok autobusowych, montaż oświetlenia, remonty i utrzymanie dróg.

W planie na 2019 r. zapisano też więcej pieniędzy na montaż kamer monitoringu – tym razem na lewobrzeżu. 5,6 mln zł (600 tys. zł więcej niż pierwotnie planowano) zasili remonty obiektów oświatowych. Większy będzie też budżet na projekt Zielona Brama gotyckiej Starówki, który polega na urządzeniu parku na Jordankach (więcej o 1,2 mln zł niż planowano).

Większe wydatki przewidziano także w związku m.in. z remontem schroniska dla zwierząt, pracami w Baju Pomorskim (400 tys. zł) czy dotacjami dla organizacji pozarządowych (ok. 345 tys. zł).

Trzy kluby radnych – Koalicji Obywatelskiej, radnych Michała Zaleskiego i PiS – przedstawiły na sesji swoje stanowiska dotyczące budżetu miasta. Najobszerniejsze wystąpienie miał Paweł Gulewski, szef klubu KO.

– Naszą konstytucją oprócz autorskich i indywidualnych wniosków składanych do tej uchwały budżetowej jest program wyboczy „Lepszy Toruń”, który zyskał również akceptację ze strony innych komitetów wyborczych – mówi Gulewski.

I zapowiedział, że jego klub będzie dążyć w tej kadencji do realizacji większości postulatów, o których była mowa w kampanii. Chodzi m.in. o powołanie rzecznika toruńskiego biznesu, starania o utworzenie kampusu politechnicznego, zwiększenie dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, wprowadzenie biletu MZK za złotówkę czy karty miejskiej.

– Budżet miasta na 2019 r. to w dużej mierze realizacja programu wyborczego Michała Zaleskiego i jego komitetu – podkreśla Jarosław Beszczyński, szef klubu radnych Michała Zaleskiego. – Nie jest budżetem niespodzianek, nie zmienia strategii rozwoju miasta. Przyzwyczailiśmy się w Toruniu, że kolejne budżety mocno stawiają na inwestycje. Ten budżet to potwierdza.

Wojciech Klabun, szef klubu PiS podkreśla, że budżet miasta na 2019 r. dba m.in. “o sprawy osób najsłabszych: seniorów czy niepełnosprawnych:

– Od kwietnia będzie funkcjonować karta seniora i rozpocznie się budowa mieszkań dla osób starszych przy ul. Watzenrodego – mówi Klabun. – Warto podkreślić, że 2019 r. będzie kolejnym rokiem podwyżek dla sfery budżetowej. Wyższe o 5 proc. pensje otrzymają nauczyciele. Nie brzmi to może imponująco, ale to wydatek 11 mln zł w skali roku.

Klabun wskazał też na inwestycje w budownictwo mieszkaniowe. – Dokapitalizowanie TTBS kwotą 25 mln zł, pozwoli na wybudowanie 150 mieszkań – mówi. – Zacznie się też budowa 300 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, jesteśmy liderem w kraju.

Toruńscy radni jednomyślnie poparli uchwałę budżetową. Z planem na 2019 r. można się zapoznać na stronach miejskich.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *