Budżet obywatelski 2020. Gdzie i jak można oddać głosy?

Box2 Polecamy Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Między 12 a 21 października będzie można oddawać głosy na projekty z Budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Na listach do głosowania znajdzie się 113 pozycji.

Do rozdysponowania na przyszłoroczne projekty przygotowano 7,41 miliona złotych, podzielonych między projekty ogólnomiejskie i lokalne. Na te pierwsze przeznaczonych zostanie ponad 2 miliony złotych. Reszta rozdzielona zostanie między 13 okręgów lokalnych. Najwięcej pieniędzy przypadnie dla okręgu bydgoskiego. Będzie to prawie 642 210 złotych. Najmniej otrzymają Czerniewice – 257 514 złotych.

Łączna wartość szacunkowa wszystkich projektów wynosi ponad 15 milionów. To oznacza, że nie wszystkie pomysły zostaną zrealizowane. Warto więc głosować z rozwagą. Wybierać można będzie między 113 propozycjami. 34 z nich to projekty ogólnomiejskie. Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać swój głos na 3 z nich oraz na 3 projekty z list lokalnych. Głosować można na projekty tylko z jednego okręgu. To znaczy, że jeżeli zagłosuje się na propozycje z jednej listy lokalnej, nie będzie już można oddać głosu na innej liście.

Najwięcej projektów do wyboru będzie w okręgach na Podgórzu i Czerniewicach – po 10. Z kolei najmniejszy wybór będzie na Skarpie – tylko 3.

Najdroższym zgłoszonym pomysłem ogólnomiejskim jest plan remontu nawierzchni przy ulicy Wybickiego. Kwota sięga w tym przypadku 750 tysięcy złotych. Niewiele mniej, bo około 700 tysięcy kosztować ma projekt dotyczący inwentaryzacji dendrologicznej z oceną stanu zdrowotnego drzewostanu na obszarze Starówki i Bydgoskiego Przedmieścia.

Miasto zachęca do oddawania głosów przez internet. Będzie to można zrobić na stronie www.budzet.torun.pl.

– System jest dość intuicyjny i poprowadzi mieszkańca szybko i sprawnie, tak aby mógł oddać głos. Będzie potrzebny numer PESEL, ale również dodatkową formą weryfikacji będzie kod SMS. Czyli będzie potrzebny telefon komórkowy, aby oddać głos – mówi Magdalena Kamińska z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.

Można głosować także w 11 punktach Urzędu w całym mieście. W tym roku nastąpiły zmiany w samym sposobie oddawania głosów. Tym razem trzeba będzie to zrobić osobiście. Kolejną zmianą jest zniesienie bariery wiekowej. W poprzednich latach trzeba było mieć ukończone 16 lat, aby móc oddać głos. Teraz może to zrobić każdy mieszkaniec Torunia. Wyniki głosowania ogłoszone zostaną 4 listopada.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *