Budżet obywatelski 2022 – znamy pierwsze szczegóły

Box2 Wiadomości

Ponad 7 milionów złotych w puli, w tym 5 milionów dla poszczególnych części Torunia, a wnioski będą przyjmowane przez cały czerwiec – poznaliśmy szczegóły i harmonogram dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego.

O kwotach i terminach mówili podczas konferencji prasowej prezydent miasta Michał Zaleski oraz dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Paweł Piotrowicz. Przedstawiając podstawowe założenia finansowe, prezydent stwierdził:

Pula, jaką dysponujemy, czyli 7 milionów 200 tysięcy złotych, jest nieznacznie niższa niż to, co mieliśmy na 2021 rok, bo wtedy to była kwota 7,6 mln, jednak budżet obywatelski nie ucierpiał zbytnio z powodu pandemii.

70% kwoty to pule lokalne (5,05 milionów dla 13 okręgów Torunia), 30% zaś stanowi pula ogólnomiejska (2,17 mln). W ramach pul lokalnych maksymalny limit kwotowy dla zgłaszanego projektu z zakresu inwestycji, remontów lub urządzania zieleni to 300 tysięcy złotych, zaś dla pozostałych projektów – 80 tysięcy. Najwięcej pieniędzy będzie mieć do wykorzystania okręg Bydgoskie – 610 tysięcy, najmniej zaś przypadnie na Czerniewice – 217 tysięcy.

Dokładny terminarz budżetu przedstawił dyrektor Piotrowicz:

W tym roku dajemy aż 30 dni na zgłaszanie wniosków, od 1 do 30 czerwca. Do 14 lipca będą one opublikowane w internecie, następnie uwagi będziemy zbierać do 28 lipca. Wyniki wstępnej oceny pojawią się do 10 września, będzie wtedy tydzień na odwołanie się od nich, a 1 października przedstawimy listę projektów do głosowania. Zachęcamy mieszkańców, aby właśnie od tego dnia zacząć promować swoje projekty i angażować do wspierania. Głosowanie w tym roku potrwa od 16 do 25 października. Do 5 listopada chcemy zamknąć całą procedurę, przedstawiając wyniki głosowania.

W tym roku nie ma wymogu podawania numeru PESEL w formularzu zgłoszeniowym. Prezydent Zaleski oraz dyrektor Piotrowicz zachęcali, aby przy myśleniu o projektach do zgłoszenia w tegorocznej edycji budżetu mieszkańcy wzięli pod uwagę obecną sytuację pandemiczną.

Realia covidowe ograniczają nas w niektórych rodzajach działalności – powiedział Paweł Piotrowicz. – Trudniej organizuje się projekty, które wymagają bezpośredniej interakcji “twarzą w twarz”. Zachęcamy do myślenia o projektach długotrwałych, inwestycyjnych. Warto się zastanowić, czy projekt, który chcemy zaproponować, a który wymagałby interakcji, może zostać zrealizowany w aktualnych warunkach. W poprzedniej edycji musieliśmy, na wniosek autorów oraz okoliczności epidemicznych, odwołać 3 tego typu projektu, między innymi wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Wszystkie potrzebne informacje oraz dokładny poradnik zgłaszania projektów znajdują się na stronie internetowej https://www.torun.pl/pl/bo

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *