Bydgoska 50/52 kolejnej zimy nie przetrwa. Czy znajdą się na nią pieniądze? [ZDJĘCIA]

Box2 Historia Polecamy Wiadomości

Mija dziesięć lat odkąd Bydgoska 50/52 jest dewastowana. Przez tą dekadę zmieniły się tylko dwie rzeczy – wysiedlono wszystkich mieszkańców, a budynek jest ogrodzony, ma alarm i monitoring. Postęp destrukcji pozostaje jednak niezmienny…

Miasto od lat odżegnuje się od pomysłu remontu obiektu za własne pieniądze i szuka ich gdzie indziej. W 2015 roku odbyły się konsultacje zbierające uwagi do programu funkcjonalno-użytkowego. On miał być podstawą do projektu budowlanego oraz przyszłych poszukiwań środków na remont. Niestety, od tego czasu miasto nie pozyskało na ten cel nawet złotówki. Budynek za to zyskał dwa stemple – na ścianie północnej (w końcu 2018 roku) i zachodniej (2016). A już dziś wiadomo, że przydałyby się takie w kolejnych miejscach na ścianie północnej. Nawet z poziomu gruntu widać, że dach pozbawiony jest miejscami pokrycia i widoczne są gołe deski. Miłośnicy zabytków nie mają złudzeń – zabytek zimy bez remontu nie przetrwa.

Zapytaliśmy Urząd Miasta, kiedy w końcu możemy spodziewać się ekip konserwatorów na obiekcie. Oto co otrzymaliśmy w odpowiedzi:

-Gmina przygotowała projekt remontu i adaptacji obiektu – pisze Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta. – Do realizacji zadania wyznaczono Toruńską Agendę Kulturalną oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Zabezpieczeniem inwestycji są środki w Wieloletnim Planie Finansowym Gminy, które łącznie wynoszą 21 mln zł. Jednocześnie wskazane instytucje starają się o dofinansowanie z środków europejskich.Toruńska Agenda Kulturalna złożyła dwa wnioski o dofinansowanie (do RPO 4.6.2 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz do RPO 6.5), z których jeden został pozytywnie oceniony, drugi jest w trakcie oceny. Spodziewamy się, że wyniki drugiego konkursu zostaną ogłoszone do połowy kwietnia. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie będzie aplikował o środki z RPO 6.4.1. w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji.Równolegle trwają ostatnie prace nad projektem wykonawczym budynku, którego część pod numerem 50 przejmie TAK na cele kulturalne, a część pod nr 52 – MOPR na cele społeczne. Gmina będzie ogłaszać przetarg na roboty budowlane na cały obiekt, Bydgoską 50 i 52, po uzyskaniu dofinansowania przez obu gospodarzy obiektu. Jeśli w wyniku przetargu Gmina wyłoni wykonawcę robót, harmonogram projektu zakłada, iż remont potrwa 14 miesięcy. Pracę mogą się rozpocząć w trzecim lub czwartym kwartale 2019 roku. W zeszłym roku na prace zabezpieczające wydano 34 tys. zł.

Wszystko to nie brzmi zbyt optymistycznie. Bydgoska 50/52 została zaprojektowana przez berlińską pracownię architektoniczną Erdmann i Spindler. Budowla składała się z domu rodzinnego Konrada Schwartza (50) oraz kamienicy z obszernymi mieszkaniami na wynajem i częścią przeznaczoną dla służby (52). Neorenesansowa budowę ukończono w 1899 roku, a nie jak do tej pory twierdzono w 1908 roku, co udało się ustalić kilka lat temu Piotrowi Kożurno z toruńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Fot. Ze zbiorów Piotra Kożurno.

Fot. Ze zbiorów Piotra Kożurno.

Dziś na Bydgoską 50/52 przyjechało pogotowie techniczne ZGM. Zapytani o cel przyjazdu, fachowcy odpowiedzieli, że przyjechali, ponieważ po budynku panoszą się gołębie. Do środka dostają się przez niezabezpieczone okna i uruchamiają alarm. Zapytani czy wiedzą, co to za budynek odpowiadali, że to tylko “opuszczona rudera”….

Tagged

4 thoughts on “Bydgoska 50/52 kolejnej zimy nie przetrwa. Czy znajdą się na nią pieniądze? [ZDJĘCIA]

  1. Uwielbiam ten budynek, to perełka architektoniczna mówiąca o dawnej świetności! To wstyd, że od lat popada w ruinę. Niemniej jednak – RewitalizacjA jest szansą na przywrócenie do życia tej wspaniałej budowli.

  2. Obrzydliwe jest dla mnie to, że miejscowi politycy pamiętają o tym miejscu tylko wtedy gdy trzeba gdzieś powiesić swoje banery wyborcze. Ogrodzenie wokół budynku, wydaje się do tego idealne, jest przecież obejmowane przez kamery umieszczone na budynku. Brak słów. Wstyd..

  3. Jak nie wiadomo gdzie wcisnąć kolejny MOPR to wiadomo w jakoś nieszczejacy zabytek na Bydgoskim Przedmieściu. Ciekawe ile z zabytku wewnątrz zostanie po takiej adaptacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *