Bydgoskie Przedmieście traci ważne miejsce. Zamyka się Piekarnia “Psuty”

Box2 Wiadomości
fot. ilustracyjne / Pixabay

Z mapy Torunia znika Piekarnia “Psuty”. Miejsce to znane było nie tylko z wypiekania pysznego pieczywa, ale także z tworzenia charakterystycznych witryn.

Założona w 1922 roku piekarnia obchodziłaby w przyszłym roku 100-lecie istnienia. Przy ul. Mickiewicza funkcjonowała od 1934 roku.

Piekarnia tworzyła także wyroby dekoracyjne, które nie były przeznaczone do konsumpcji. Używała ich do przygotowywania ciekawych witryn, które przyciągały klientów.

Zdjęcia witryn, jakie przygotowywali właściciele piekarni można znaleźć na instagramowym profilu @superchleb, którego założycielką jest absolwentka UMK, Kinga Bartnicka.

Tagged

4 thoughts on “Bydgoskie Przedmieście traci ważne miejsce. Zamyka się Piekarnia “Psuty”

 1. Wchodząc do tej piekarni, czuliśmy się jak byśmy cofnęli się w czasie? Niesamowity klimat. Pyszne pieczywo. Żegnaj panie Psuty?. 100 lat jedliśmy Twoje pieczywo będzie mam go brakowało ??

 2. Okupację przez demokratyczne państwo Niemcòw-przeżyli.
  “Pomocy” od Min. Rozwoju, Pracy i Technologii-już nie.
  W dalszym ciągu Toruń nie otrzymał należnych 50.000.000 zł.
  Obywatelka
  Michałek Iwona, jedna z “większych” osòb w kraju, nie chce Toruniowi w tym pomòc.
  Ale dlaczego?

 3. Piekarnia o takiej tradycji i wystroju powinna być objęta nadzorem konserwatora zabytków! Wchodząc do środka przenosiliśmy się dziesiątki lat wstecz. Na ścianach dyplomy trzech pokoleń piekarzy, portretowe zdjęcie założyciela, kasa pamiętająca odległe czasy, drewniane półki powyginane pod ciężarem tysięcy cudownie pachnących bochnów chleba, które przez tyle lat co ranek trafiały na nie prosto z pieca… No i obsługa, która nieomal bez pytania podawała swoim klientom pieczywo, bo doskonale znane były ich upodobania i potrzeby! Czy nie należy tego zachować dla kolejnych pokoleń!? To przykład dziedzictwa zanikających zawodów rzemieślniczych! Wstyd dla tych, którzy do tego doprowadzili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.