Całbecki: połączmy szpital miejski z wojewódzkim

Box2 Wiadomości
Według marszałka szpital miejski można by włączyć w strukturę lecznic wojewódzkich, Fot. Adam Zakrzewski

Włączenie szpitala miejskiego w strukturę lecznicy wojewódzkiej, multimedialne biblioteki, elektroniczny dostęp do informacji o zdrowiu pacjentów – to niektóre z punktów toruńskiego programu wyborczego marszałka Piotra Całbeckiego, który będzie liderem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do sejmiku województwa.

Całbecki – podobnie jak cztery i osiem lat temu – będzie startować do sejmiku województwa z pierwszego miejsca. Tym razem Platforma Obywatelska idzie do wyborów razem z Nowoczesną – pod wspólnym szyldem Koalicji Obywatelskiej. Na sobotniej konwencji KO urzędujący od trzech kadencji marszałek województwa przedstawił swoje wyborcze postulaty związane z Toruniem i okolicami. Co takiego zaprezentował?

Całbecki w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że Toruń bardzo się zmienił w ciągu ostatnich 12 lat m.in. za sprawą programów realizowanych ze wsparciem Unii Europejskiej. Według marszałka gród Kopernika nie może bazować jedynie na turystyce, bo ona jest tylko jedną z gałęzi toruńskiej gospodarki.

– Musimy stawiać na innowacyjność i nowoczesne technologie – podkreśla Całbecki. – Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego wdraża i wdrażać będzie takie projekty. TARR organizuje ogromną przestrzeń inwestycyjną – 30 hekatarów niedaleko toruńskiego poligonu – nie na byle jakie inwestycje, a w nowoczesne technologie.

Całbecki zauważa, że Kujawsko-Pomorskie osiągnęło poziom 60 proc. PKB średniej unijnej. Jeśli to tempo rozwoju zostanie utrzymane, to ta perspektywa unijna, która zakończy się w 2020 (a projekty zostaną zrealizowane do 2023), będzie ostatnią, w której do regionu popłynie tak szeroko strumień unijnych pieniędzy.

– Musimy się przygotować na to, co będzie za 10 lat – zaznacza marszałek. – Powinniśmy zbudować własny bank – Bank Rozwoju Regionalnego, który będzie wspierać samorządy i przedsiębiorstwa chcące stawiać na innowacyjność. Musimy postawić na gospodarkę.

Całbecki zapowiada też, że w kolejnej kadencji chce zakończyć budowę szpitala na Bielanach. W tej chwili jest realizowany pierwszy etap. Drugi i ostatni miałby zostać zrealizowany do 2023 r. Na Bielanach powstałaby m.in. radioterapia. W swoim wystąpieniu wyraził chęć włączenia szpitala miejskiego w struktury lecznicy wojewódzkiej.

– Przyłączmy szpital miejski do struktur wojewódzkich – ważne przecież jest to, żeby to była jedna jakość – proponuje Całbecki. – My zaczynaliśmy od sześciu jednostek medycznych, dziś mamy jedną. Twórzmy jedną politykę zdrowotną w mieście. Zamierzamy wybudować nowe hospicjum, a starą siedzibę zamienimy w centrum informacji o usługach dotyczących opieki paliatywnej i długoterminowej.

Oprócz tego pojawiła się zapowiedź kompleksowej modernizacji szpitala dziecięcego przy Konstytucji 3 Maja. Bo – jak się wyraził Całbecki – obecny obiekt jest przykładem na to, jak nie budować lecznic. Kompleks ma zyskać klimatyzację i wentylację. Na Skarpie – w dawnej siedzibie pogotowia ratunkowego – ma też powstać centrum szkolnictwa dla pielęgniarek, gdzie będą kształcone przyszłe kadry wojewódzkich lecznic.

Na tym nie kończą się plany inwestycyjne w ochronie zdrowia, jakie chce zrealizować Całbecki. Zapowiada m.in. budowę nowego pawilonu medycyny pracy i poradni specjalistycznych, a także nową siedzibę przychodni APL. – Musimy zbudować nową przychodnię na Gagarina – zaznacza. – Chciałbym też postawić na opiekę dzienną dla osób psychicznie chorych. Na każdym osiedlu powinny powstać miejsca dla takich osób. Nie można ich izolować. To nie jest terapia i nie jest to humanitarne. To ludzie jak z każdą inną chorobą i nie zamykać ich w szpitalu, na kilkumiesięcznych terapiach.

W Exea Data Center – w serwerowni przy ul. Włocławskiej – ma być gromadzonych wiele informacji publicznych. Miałby skorzystać z tego urzędy miasta i gmin, a co za tym idzie – mieszkańcy, którzy mieliby do dyspozycji e-usługi i bez wychodzenia z domu, załatwialiby sprawy urzędowe przez internet. Tam także mogłaby być przechowywana dokumentacja medyczna, np. dostępna dla mieszkańców w postaci karty pacjenta. – Powinniśmy mieć dostęp do naszych informacji zdrowotnych za pośrednictwem komputera – mówi Całbecki.

Kolejne plany inwestycyjne, które już wchodzą w fazę realizacji, to przebudowa dawnego kinoteatru Grunwald na potrzeby Teatru Muzycznego. Prace mogą ruszyć w ciągu najbliższego miesiąca. Do części Młynów Toruńskich – od ul. Kościuszki – wprowadzą się instytucje podlegające marszałkowi m.in. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury czy Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. Ma tam też powstać multimedialna filia Książnicy Kopernikańskiej.

Marszałek chce też się porozumieć z miastem co do przyszłości Książnicy Kopernikańskiej i jej filii rozsianych po całym mieście. – Obecnie działają one w nie najlepszych warunkach – mówi Całbecki. –  Jako województwo dokładamy do zadania miasta. Chcielibyśmy, żeby te punkty były multimedialnymi centrami z szerokopasmowym internetem. Filia, która powstanie w Młynach Toruńskich, ma być wzorcową.

Modernizacja pawilonu i amfiteatru Muzeum Etnograficznego, Kujawsko-Pomorskie Centrum Biznesu, skupiające instytucje otoczenia biznesu i organizacje biznesowe – to kolejne pomysły. Całbeckiemu zależy też na tym, żeby promować Wisłę i przywrócić kursy statków między Włocławkiem a Grudziądzem.

Po stomatologii, która ma zostać przeniesiona z ul. św. Jana do szpitala dziecięcego, mogłoby powstać Muzeum Historii Pomorza i Kujaw. – Warto już teraz digitalizować to, co najważniejsze ze współczesnej historii, bo to umyka – zaznacza Całbecki. – To ważne, żeby utrwalać wojewódzki status Torunia. To się należy Toruniowi ze względów historycznych czy fantastyczną postawę, gdy byliśmy miastem powiatowym. Nie daj Boże, żeby te czasy nie wróciły.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *