Camerimage jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych minionego roku

Box1 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało podsumowanie 2019 roku w polskiej kulturze. Obok obchodów, rocznic, wystaw, filmów i licznych projektów kulturalnych znalazł się także Toruń. Nasze miasto doceniono za organizację 27. edycji Festiwalu EnergaCamerimage oraz zainicjowanie budowy Europejskiego Centrum Filmowego.

Podsumowanie MKiDN zawiera kilkadziesiąt pozycji w dziewięciu kategoriach. Zaliczamy do nich rozwój rozwój sieci muzeów, instytucjonalizację dziedzictwa, odzyskanie polskich dzieł sztuki, wydarzenia na arenie międzynarodowej, rozwój czytelnictwa, osiągnięcia w dziedzinie filmu, obchody roku Stanisława Moniuszki czy wspólne świętowanie rocznic. Za osiągnięcia filmowe uznano premierę takich filmów, jak “Kurier”, “Piłsudski” i “Legiony”, ale nie tylko. Wymieniono także podpisanie umowy na budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu oraz Galę zakończenia 27. edycji Festiwalu EnergaCamerimage.

REKLAMA

Festiwal EnergaCamerimage to jeden z największych na świecie festiwali filmowych. Twórcą festiwalu jest Marek Żydowicz, założyciel fundacji TUMULT i koordynator do spraw programowych w Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki Czasu”. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 1993 roku i przez sześć lat odbywała się w grodzie Kopernika. Po 1999 roku imprezę przeniesiono początkowo do Łodzi, potem do Bydgoszczy. Gospodarzem międzynarodowego festiwalu od 2019 roku jest ponownie Toruń. Wydarzenia w ramach festiwalu trwają kilka dni i obejmują spotkania ze znanymi reżyserami i twórcami sztuki filmowej, projekcje filmowe, warsztaty oraz seminaria. Na zeszłorocznej, 27. edycji, gościliśmy w naszym mieście między innymi Quentina Tarantino, Richarda Gere i Edwarda Nortona.

29 września 2019 roku wicepremier Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes Fundacji TUMULT Marek Żydowicz podpisali umowę w sprawie utworzenia i współprowadzenia instytucji kultury o nazwie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Instytucja ma powstać w Toruniu do 2025 roku. Jej budowa pochłonie około 600 milionów złotych, a finansowana będzie ze skarbu państwa i budżetu miasta. Gmach zostanie wzniesiony w pobliżu kompleksu staromiejskiego.

Przy tworzeniu tego centrum będą pracowały osoby z całego świata, które zajmują się filmem, architekturą, sztuką. To dla polskiej kultury rzecz wielka – mówił wiceminister Piotr Gliński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *