Camerimage wraca do Torunia, ale kosztem innych imprez. Jakich?

Box1 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Nie będzie już Festiwalu Wspomnień i Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, a także bilbordów promujących Toruń na terenie Polski – dzięki tym zmianom miasto wyłoży 1,7 mln zł na tegoroczną edycję festiwalu Camerimage, która odbędzie się w naszym mieście.

Na najbliższej, czwartkowej sesji rada miasta zajmie się nowelizacją budżetu miasta na 2019 r. i wieloletniej prognozy finansowej. Jakie zmiany pojawią się w tych dokumentach?

REKLAMA

– Wprowadzamy do budżetu ok. 6,4 mln zł po stronie dochodów, 1 mln zł musimy zabezpieczyć w formie wkładu własnego, a więc po stronie wydatków jest 7,4 mln zł – wyjaśniła skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. – Do budżetu wpłyną m.in. dochody miasta z ubiegłorocznego podatku VAT w wysokości 270 tys. zł oraz 890 tys. zł zwiększonej subwencji oświatowej, pochodzącej z budżetu państwa.

Prezydencki projekt uchwały zakłada, że dwa zadania inwestycyjne zostaną przesunięte na 2020 r., co da 2,47 mln zł oszczędności. Chodzi o wykonanie projektu drugiego etapu linii tramwajowej na JAR i modernizację hali sportowej w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego.

W pierwszym przypadku taki “manewr” pozwoli miastu ubiegać się o fundusze unijne w nowej perspektywie. 690 tys. zł przejdzie na kolejny rok. Jeśli chodzi halę sportową, na 2020 r. zostanie przesunięte 1,78 mln zł. “O odłożenie w czasie prac wnioskowała dyrekcja szkoły, co ma związek z pójściem dwóch roczników jednocześnie do pierwszej klasy i większą liczbą klas, które korzystają z obiektu” – tłumaczy urząd miasta.

Zaoszczędzone 2,47 mln zł zostaną przeznaczone na m.in. miękkie projekty unijne (1 mln zł), przyspieszenie płatności z roku 2020 na 2019 za wykonanie nadbudowy w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym, gdzie
w listopadzie br. powstanie ponad 30 miejsc dla osób leżących, budowę wind dla niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej nr 10, wkład własny do projektów realizowanych przez Baj Pomorski i Toruńską Orkiestrę Symfoniczną (100 tys. zł) oraz dla szpitala miejskiego na zakup sprzętu do leczenia białaczek (200 tys. zł).

Nową pozycją w budżecie będą wydatki na 27. edycję festiwalu Camerimage, która odbędzie się w listopadzie br. w Toruniu. Udział miasta w tym wydarzeniu – według szacunków organizatora, Fundacji Tumult – nie przekroczy 1,7 mln zł. Ekwiwalent reklamowy tej imprezy jest szacowany na blisko 20 mln zł.

Skąd miasto weźmie 1,7 mln zł na festiwal? Z puli na działania promocyjne oraz kulturalne i sportowe. Magistrat zamierza zrezygnować z bilbordów promocyjnych na terenie Polski (ok. 200 tys. zł), zmniejszyć dotacje na koncert na Motoarenie (o 100 tys. zł), Festiwal Wisły (o 100 tys. zł). Nie odbędą się też: Forum Gospodarki Municypalnej (organizatorzy zrezygnowali z wydarzenia), a także Festiwal Wspomnień oraz Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej.

Niższe kwoty powędrują też na organizację: Archipelagu Zabawy, Święta Miasta, koncertu „Pejzaż bez Ciebie” i koncertu z okazji Dnia Matki. 200 tys. zł miasto chce również znaleźć w puli przeznaczonej na wydarzenia sportowe.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *