CBŚP rozbiło grupę, która mogła przemycić 4 tony narkotyków. Jest też wątek toruński [FOTO + WIDEO]

112 Box2 Fotogalerie Wideo
fot. CBŚP

Dzięki działaniom CBŚP, służb z Holandii, Szwecji oraz Norwegii udaremniono przemyt blisko 800 kg haszyszu i 50 kg kokainy. Zatrzymano 13 osób, którym w Prokuraturze Krajowej przedstawiono aż 63 zarzuty. Okazuje się, że jest też wątek toruński tej sprawy.

W wyniku żmudnego i trwającego trzy lata śledztwa ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza w latach 2013-2017 przemycała narkotyki z Hiszpanii i Włoch do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Łotwy, Danii, Szwecji, Norwegii i Polski. Członkowie grupy łącznie mogli przemycić prawie 4 tony narkotyków takich, jak: haszysz, marihuana i kokaina.

Nad tą sprawą pracowali funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji z Gdańska, ze szwedzkiej i norweskiej Służby Celnej oraz policjanci z Holandii, Szwecji i Norwegii.

Dzięki międzynarodowej współpracy, koordynowanej przez Europol udało się ustalić, że trzonem tej grupy są Polacy z województwa pomorskiego. W działaniach prowadzonych na terenie Polski policjantów CBŚP wsparli także funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Dzięki działaniom służb udało się udaremnić przemyt: w Norwegii 390 kg haszyszu, w Holandii 50 kg kokainy, w Szwecji 355 kg haszyszu i w Polsce 50 kg haszyszu.

– Wszystkie sprawy dotyczące przejętych narkotyków na terenie Norwegii, Holandii, Szwecji i Polski zostały połączone w jedno śledztwo, które prowadzą policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z prokuratorami z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku – informuje Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy CBŚP.

Według ustaleń policjantów w 2017 r. niektórzy podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej włamali się do magazynów Urzędu Celnego-Skarbowego pod Toruniem, kradnąc z niego zabezpieczone maszyny wchodzące w skład trzech linii do nielegalnej produkcji papierosów.

Dzięki działaniom policjantów CBŚP, które były prowadzone wspólnie z Komendą Miejską Policji w Toruniu i Morskim Oddziałem Straży Granicznej w Gdańsku udało się odzyskać skradzione maszyny produkcyjne, nie dekonspirując przy tym międzynarodowej operacji organów ścigania.

– Dzięki temu w 2017 r. w Gdańsku zatrzymano podejrzanego o kierowanie grupą – mówi rzecznik CBŚP. – Mężczyzna wpadł podczas wypakowywania ponad 50 kg haszyszu z ciężarówki, którą przyjechał z Hiszpanii.

W ostatnim czasie policjanci zatrzymali w Polsce mężczyznę, który według śledczych może być jednym z rezydentów grupy na teren Hiszpanii. Przedstawiono mu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przemytu narkotyków z Hiszpanii, głównie do krajów skandynawskich. Sąd Rejonowy w Gdańsku na wniosek Prokuratury Krajowej w Gdańsku aresztował podejrzanego na okres trzech miesięcy.

Do tej pory w sprawie zatrzymano 13 osób, którym łącznie przedstawiono 63 zarzuty, w tym 10 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *