Cel podwyżki [FELIETON]

Opinie Wiadomości
Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica | Polska 2050

W sierpniu pisałem o podwyżkach wynagrodzenia prezydenta, posłów, senatorów, premiera i członków rządu. Postawiłem tezę, że samorządowcy zostali w to wmieszani dla rozmycia sprawy. W opublikowanej w październiku ustawie znalazł się jednak zapis wprowadzający zupełnie nowe rozwiązanie. Zgodnie z nim pobory samorządowców nie mogą być niższe niż 80 proc. maksymalnego wynagrodzenia określonego w rozporządzeniu. Stosowne stawki opublikowano 1 listopada i wtedy rady miast, gmin, powiatów oraz sejmiki mogły, a nawet musiały, przystąpić do ustalania wysokości pensji lokalnych władz.

W praktyce decyzja radnych sprowadza się do określenia poziomu wynagrodzenia w przedziale od 80 proc. do 100 proc. maksymalnego pułapu. Dotychczas wójt lub burmistrz gminy do 15 tys. mieszkańców, posiadający minimum 20-letni staż pracy, co miesiąc na konto otrzymywał maksymalnie niecałe 7 300 zł. Po podjęciu uchwały te pobory będą większe od 3 400 zł do 6 500 zł netto miesięcznie, ale tylko w tym roku. Wejście „Polskiego Ładu” dokona korekty. Od 1 stycznia włodarz gminy na rękę dostanie od 2 800 zł do niecałych 5 100 zł więcej niż przed podwyżką.

REKLAMA

W wielu lokalnych społecznościach trwa ożywiona dyskusja, czy te wzrosty są uzasadnione. Ja nie wypowiadam się w tym zakresie, gdyż sam jestem wójtem i moje opinie nie byłyby obiektywne. Chcę jednak zwrócić uwagę na jeden ciekawy aspekt całego procesu. Otóż sytuacja ta jest dla samorządowców pewnego rodzaju pułapką. Jeszcze kilka tygodni temu wielu z nas, przy okazji prac nad budżetem, narzekało na rosnące ceny prądu, gazu, usług i pensji pracowników. Teraz robić nam tego nie wypada. Skoro w budżetach znalazły się pieniądze na nasze podwyżki, to muszą znaleźć się też na inne cele. 

3 thoughts on “Cel podwyżki [FELIETON]

 1. CEL FELIETONU ?
  Panie wójcie, jaki jest cel napisania przez Pana niniejszego felietonu?
  Czy jest nim żal z powodu korekty,
  tak drastycznych podwyżek zarobków dla samorządowców?
  Te podwyżki stawek na utrzymanie kilku grup wymienionych w ustawie, nie mają żadnego uzasadnienia, są też dalece niesprawiedliwe wobec społeczeństwa.
  Zwłaszcza jest to niesprawiedliwe w relacjach samorządowców wobec lokalnych społeczności.

 2. przykry widok spod szyldu Polski 2050 🙁 🙁
  ” Wielce Szanowny ” Szymon Chołownia (przez CeCha), selfikuje sobie z brukselskim biurokratą Guyem Verhofstadtem, który znieważył 400 000 Polaków , naszych Rodaków- Uczestników MarSzu Niepodległości 2018 (MarSz Miliona na 100-Lecie). Znieważył:
  “300 km od Auschwitz 60 000 faszystow i białych suprematystów maszeruje w stolicy Polski”. Wstyd !

 3. No nie..
  wiadomo- szymek holownik kombinuje tylko na wpłatach pieniężnych na jego konto i konto jego sklepiku.
  Tępy jest raczej jak cep, czy też pałka od palanta.
  A może sam jest palantem?
  Do cepa mu daleko.
  Wójt Płużnicy, ma dobrą wiedzę o polskich ustawach.
  Ale dlaczego tak żałuje drobnej korekty swoich dochodów?
  Czy podniesiesz wójcie zarobki pracowników urzędu o 40°/。?
  Skoro ci żal zarobków wójcie, na łamach Tylko Toruń, to i na tych łamach odpowiedz.
  Nie trzeba łez, gdy holownik je roni.
  Nie trzeba wójcie tak się bać odpowiadać na łamach Tylko Toruń, jak się boi Klabun Wojciech- radny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *